Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) düzenlenen referandumun sonuçları belli olmaya başladı.

Türkiye ve ABD başta olmak üzere birçok ülkenin karşı çıkmasına rağmen düzenlenen referandumda halk büyük çoğunlukla ‘evet‘ dedi.

RTÜK’ün Türksat’tan çıkarmaya karar verdiği Rudaw’ın aktarmış olduğu bilgilere göre, oylamaya katılım oranı en az %72 olarak belirlendi.

Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, halkın

Sponsorlu

Yüzde 92,73’ü ‘Evet’ oyu kullandı.

Yüzde 7,27’si ‘Hayır’ oyu kullandı.

Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, sorunsuz geçen oylamanın ardından Erbil kentinde yüz binlerce kişinin katılımıyla kutlamalar yapıldı. Halk, referandumun düzenlenmesi ve resmi olmayan sonuçlara göre yüksek bir katılımın olması nedeniyle caddelere çıktı.
Kentin tarihi kalesi ve trafiğe kapalı caddelerinde bir araya gelenlerin ellerine IKBY bayrağı ve Mesut Barzani posterleri taşıdıkları görüldü. Sakin geçen referandumda peşmerge güçleri denetimi sağladı. Ayrıca peşmerge güçlerinin herhangi bir saldırıya karşı hazır beklediği de gelen bilgiler arasında.

Bazı kent sakinleri ise havai fişek kullanarak kutlama gerçekleştirdi. Yöresel elbiseler içerisindeki vatandaşlar kale önünde halay çekip, eğlendi. Kentin başka semtlerinde ise araçlarıyla caddelere çıkanlar konvoy oluşturdu.