Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) IKBY referandumuna bir hafta kala, Irak Habur Sınır Kapısında askeri tatbikata başladı.

18 Eylül 2017 günü TSK’dan yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Eylül 2017 tarihinde Silopi/Habur bölgesinde bir tatbikat başlatılmıştır. Bu tatbikatla eş zamanlı olarak terörle mücadele kapsamında sınır bölgesinde operasyonların icrasına devam edilmektedir” denildi.

BBC Türkçe’de yer alan bilgilere göre, Silopi ile 15 kilometre uzaklıktaki Habur Sınır Kapısı arasındaki TIR parkının karşısında bulunan arazide gerçekleşen tatbikata büyük çoğunluğu tank olmak üzere yaklaşık 100 civarında askeri araç katılıyor.

TSK resmi sitesinden duyurulan açıklamada tatbikattan görseller de paylaşıldı.

Sponsorlu

Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre bazı karayolları askeri hareketlilik nedeniyle kapatılmış durumda.

Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, referandumu bir ulusal güvenlik meselesi diye tanımlamış ve Türkiye’nin tüm gerekli adımları atacağı uyarısında bulunmuştu.

Siyaset uzmanları tarafından Başbakan’ın bu açıklaması ardından bir tatbikat gerçekleştirilmesi IKBY’de planlanan ‘bağımsızlık referandumuna‘ yönelik bir ‘uyarı’ verilmek istenildiği belirtiliyor.

Öte yandan İsrail hariç diğer dünya ülkelerinden destek alamayan Barzani, 25 Eylül’de ‘Kürdistan Bağımsızlığı için referandum’ yapmakta kararlı gözüküyor.

İsrail tarafından gelen bir açıklamada, Kürdistan’ın bağımsızlığı kendilerinin de menfaatine olduğu belirtilmişti.

ABD ise Beyaz Saray’dan yaptığı açıklamayla ‘bağımsızlık referandumunun’ iptal edilmesini istediğini belirtmişti.