Suriye’nin Rakka kentinin IŞİD’den tamamen kurtarıldığı aktarıldı.

Al Arabiya Televizyonunun aktardığına göre, kentte kalan son teröristlerin silah bırakarak, ABD öncülüğündeki koalisyonun desteklediği YPG’nin de öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) teslim oldu.

Rakka operasyonu haberleri [Via Haber]

Televizyonun iddiasına göre kentte 100 kadar IŞİD elemanı kalmıştı.

Rakka Sivil Konseyi üyelerinden Omar Alloush’un verdiği bilgilere göre, silahlı olarak kentte gizlenen 100 kadar IŞİD üyesi SDG’ye silahlarıyla birlikte teslim oldu. Buna rağmen kentin bazı küçük noktalarında IŞİD sempatizanı veya üyesi olan kişilerin teslim olmadığı belirtiliyor.

Rakka, 2013’ten bu yana IŞİD’in denetimi altındaydı. IŞİD’in ‘başkenti’ olarak gösterilen kentte bir çok tarihi yapı, camii ve kilise DAEŞ tarafından dinametlenerek yıkıldı.

Suriye’de tükenmeye başlayan IŞİD, Avrupa ve ABD’de ‘silahsız saldırılarla‘ korku salmaya devam ediyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon ve SDG, geçen yılın kasım ayından bu yana Rakka’yı kurtarma operasyonunu yürütüyordu. 5 Haziran’dan sonra başlayan fiili operasyon ise 4 aydır sürüyor.

Öte yandan Suriye’nin Rakka kentinde koalisyon geçlerinin düzenlediği hava saldırılarından dolayı 80’e yakın sivil insan da yaşamını yitirmişti.

Ayrıca kısa süre önce Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye topraklarının yüzde 92’den fazlasının IŞİD’den kurtarıldığını duyurmuştu. Rusya Genelkurmay Başkanlığı da Suriye’deki savaşın neredeyse sona erdiğini bile dile getirmişti.

Ancak durum böyle değil zira hala IŞİD benzeri terör örgütleri iç savaşı sürdürmeye devam ediyor. El-Nusra’nın ismini değiştirerek devam ettiği Tahrir el-Şam örgütü başta İdlib olmak üzere Suriye’nin bazı bölgelerinde etkinliğini sürdürüyor.

[via Al Arabiya]