Rakka operasyonu haberleri [Via Haber]

IŞİD’in merkezi olarak bilinen Suriye kenti Rakka’da gerçekleşen operasyon haberleri

27 Mart 2017 

IŞİD’den çok kritik Rakka hamlesi: Tabka ve Rakka ‘korkudan’ boşaltılıyor

Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, terör örgütü IŞİD kontrolü altında bulunan Rakka ve geçtiğimiz günlerde IŞİD’den alınan Tabka kentinde siviller tahliye ediliyor.

Daha fazla bilgi almak için bu haberimizi okuyabilirsiniz.

25 Mart 2017

Rakka yakınlarındaki Kerema, Suriye Demokratik Güçleri’nin eline geçti

Suriye’nin kuzeyindeki Rakka kentinin IŞİD’den alınması için ilerlemeler devam ediyor. Stratejik öneme sahip Kerema kasabası şiddetli çatışmalar sonucu terör örgütünden geri alındı.

Sputnik’in Türkiye muhabiri Hikmet Durgun’in haberine göre, YPG’nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Nasır Hec Mansur şunları kaydetti:

“Operasyonda bir sorun yok, iyi gidiyor. Kerema kasabasını aldık. Rakka kent merkezine varmamıza bazı noktalarda 5, bazı noktalarda ise 10 kilometre kaldı.”

22 Mart 2017

SDG: ABD, Rakka’ya asker indirdi. Pentagon doğruladı

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye’de terör örgütü IŞİD kontrolünde bulunan Rakka kenti yakınlarına havadan ABD askerleri ile bölgedeki Suriyeli güçlere destek verdiği öğrenildi.

YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. Açıklamada, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin Rakka yakınlarında bulunan Tabqa’ya havadan asker indirdiği belirtildi.

ABD’nin stratejik konumdaki Tabqa’yı IŞİD’den geri alıp ele geçirmeyi planlandığından dolayı böyle bir destek verildiği tahmin ediliyor.

Rakka haritası [Son durum: 17 Mart 2017] YPG güçleri ilerliyor
YPG ise birkaç gün önce yapmış olduğu açıklamada, IŞİD’i Rakka’dan çıkarmak için yapılacak ABD destekli operasyonun Nisan başında başlayacağını, Türkiye ile ilgili nihai kararın henüz verilmediğini ve operasyonun Kürtlerle değil, kendisinin de destekleyeceği bölgenin diğer güçleriyle yapılması gerektiğini belirtmişti.

Pentagon’dan doğrulama geldi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Rakka’ya birlik indirildiği iddiaları üzerine bir açıklama yaptı.

Pentagon tarafından yapılan açıklamada “Tabqa yakınlarında Suriye Arap Koalisyonu’na havadan indirme ve ateş desteği verildi” denildi.

ABD Ordusuna bağlı zırhlı araçlar Suriye’de
[Foto: REUTERS/Kai
Pfaffenbach REUTERS]
Reuters’ta yer alan habere göre, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) sosyal medyada yayımladığı açıklamada, operasyonun amacının, stratejik Tabqa bölgesinin ele geçirilmesi  ve rejim güçlerinin bu yönde ilerlemesinin engellenmesi olduğu ifadesi yer aldı.