ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt iddianame savcısının görev yerinin değişmesiyle, müvekkilinin serbest bırakılabileceğini belirtti.

ABD-Türkiye arasında gerilime neden olan pastör, 25 Temmuz’da tahliye edilerek İzmir’de ev hapsine alınmış, fakat bu karar ABD’yi tatmin etmemiş, Beyaz Saray Türkiye’ye çeşitli yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Davayı hazırlayan savcının görev yerinin değişmesiyle ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül “Bunlar ihtiyaç halinde yapılan şeyler. Davanın savcısı değil, iddianameyi hazırlayan savcı değişti. Bu rutin bir işlemdir” demişti.

‘Terör örgütüne yardım ve yataklıktan’ ile ‘casusluk’ suçlamasıyla yargılanan Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt DW’ye yaptığı açıklamada, müvekkili hakkındaki iddianameyi hazırlayan savcı Berkant Karakaya’nın görev yerinin değişmesinin, davanın gidişatını olumlu yönde etkileyebileceğini ifade etti.

Savcı Karakaya’nın ‘iyi bir performans gösteremediğini’ belirten Halavurt, “Savcının iddianamede dile getirdiği suçlamaları destekleyecek delilleri dosyaya giremedi. Son duruşmada iki tanık ifadesi geldi. Bu tanıkların ifadesi bu savcı tarafından alındı. Ve bu ifadelerin benim müvekkilimle ilgisi yoktu” dedi.

Brunson’un avukatı ayrıca soruşturma savcısının davanın gidişatını ‘olumsuz anlamda yönlendirmeye çalıştığını’ savundu.

Savcının görev yeri değişikliğinin başka bir anlamı daha olabileceğini öne süren Halavurt, “Devlet, Brunson’ın yargılanması konusunda ortaya bir irade koydu. Bu savcı da bu iradeyi yansıtıyordu. Şimdi savcının görev yerinin değişmesi, bu iradede değişiklik olabileceği anlamına geliyor. Yani devletin bu yargılamaya bakış açısı değişmiş olabilir. Bu değişiklik de savcı ile başladı. Bu elbette benim görüşüm. Brunson’ın özgürlüğüne kavuşması için savcının görev yeri değişikliğini olumlu buluyorum” şeklinde konuştu.