ABD’li rahip Andrew Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, rahibin ev hapsine ilişkin kararın kaldırılmaması ardından açıklama yaptı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ABD’li rahip Andrew Brunson’un avukatının ikinci kez yaptığı ev hapsi ile yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması başvurusunu reddetmişti. Buna karşın Brunson’un avukatı, bir üst mahkemeye yani; İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Yaşanan bu gelişmelerin ardından ise son başvurulan üst mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor.

Sponsorlu

Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, iç hukuk yollarının açık olduğunu belirtti.

Ev hapsi ile yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına ret gelmesi durumunda Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gidilebileceğini belirten Halayurt, “Buna karşı yapılabilecek şey; yarın Anayasa Mahkemesine (AYM) gidersiniz, sonra o yolda kapanırsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gidersiniz” dedi.

Halavurt, “Eğer bir karar çıkmazsa bu yolu takip edecek misiniz?” sorusuna ise “Şu aşamada onu düşünmüyoruz. Şu aşamada gerek yok. Karar çıkmazsa duruşmaya kadar bekleyebiliriz; yani asıl karar verecek olan mahkeme. Bu duruşmada sanık lehine bazı deliller girerse durumu yeniden tetkik edebilir, değerlendirebilir. O yüzden şu aşamada ona tevessül etmeye gerek yok” dedi.

Türkiye ile ABD arasındaki krizi de değerlendiren Halavurt, “Yaşanan kriz gereksiz, insanları zarara uğratan bir kriz. Brunson’un bırakılması hukukun gereği olduğu kadar, gelinen noktada aklın ve mantığında gereği; yani burada bir kişi üzerinden bir siyasetin günah keçisi ilan edilmesi doğru değil. Akıl ve mantık gereği, bu kişinin ülkesine gönderilmesi ve krizin bitirilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Rahip Andrew Brunson ABD İçin Neden Bu Kadar Önemli?

ABD’nin North Carolina eyaletinde doğan 50 yaşındaki Brunson, 23 yıldır Türkiye’de yaşıyordu ve tutuklandığı esnada süresiz oturma izni başvurusu yapmaya hazırlanıyordu.

Türkiye yaklaşık 2 yıldır cezaevinde bulunan İzmir’deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi’nin ABD’li Pastörü Andrew Craig Brunson hakkında 25 Temmuz’da ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı kararı alınmış ve Brunson’a elektronik kelepçe takılmasına da hükmedilmişti.

Türkiye ile ABD arasında soğuk rüzgarların esmesine neden olan ve Ankara ile Washington arasında karşılıklı yaptırım adımlarının atılmasına sebep olan rahip Brunson’un ABD için neden bu kadar önemli olduğu ise sıklıkla merak edilmişti.

‘Brunson neden bu kadar önemli?’ sorusuna ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Bizim görevimiz bütün Amerikan vatandaşlarını korumak, sadece bir kişiyi değil” şeklinde yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ayrıca rahip Brunson davası gerekçe gösterilerek Türkiye’ye uygulanan yaptırımlar ardından Türkiye ekonomisinde meydana gelen krize ilişkin ise, “Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarından ABD’yi sorumlu tutamazsınız” şeklinde konuştu.

Brunson ne zaman ve neden tutuklandı?

Pastör Brunson, Ekim 2016’da eşiyle birlikte ifadeye çağrıldı ve ifade için gittiklerindegözaltına alınmıştı. Eşi Norine Brunson, 13 gün sonra serbest bırakılmıştı. Pastör Brunson ise Gülen yapılanmasına üye olduğu şüphesiyle tutuklanmıştı.

Basında yer alan haberlerde, Pastör’ün bir gizli tanığın verdiği ifade doğrultusunda tutuklandığı bildirilmişti.

Brunson, daha sonra Ağustos 2017’de, İzmir F Tipi Cezaevi’nde yatmakta olduğu sırada bu kez de “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme”, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından da tutuklanması talep edilmişti.