NBC News kanalının aktardığı son dakika haberine göre ABD ile Türkiye rahip Brunson’ın serbest kalması konusunda anlaştı.

NBC News’in ortaya attığı iddiaya göre ABD ile Türkiye rahip Brunson’ın serbest kalması konusunda anlaştı. Beyaz Saray iki yıl aranın ardından Brunson’ın ABD’ye geri dönmesini istiyor.

‘BAZI SUÇLAMALAR DÜŞÜRÜLDÜKTEN SONRA SERBEST BIRAKILACAK’

Haberde “Brunson’un bir sonraki mahkeme duruşmasında kendisine verilen bazı suçlamalar düşüldükten sonra serbest bırakılması bekleniyor” cümlesine yer verildi. Anlaşmanın detaylarının henüz netleşmediği de haberde vurgulandı.

Brunson’ın duruşması 12 Ekim Cuma günü (yarın) görülecek.

AVUKATI EV HAPSİNİN SONLANDIRILMASINI BEKLEDİKLERİNİ BELİRTMİŞTİ

ABD’li rahip Andrew Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkiline yönelik uygulanan ev hapsinin cuma günü görülecek duruşmada sonlandırılmasını beklediklerini söylemişti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rahip Andrew Brunson’un 3. duruşmasına saatler kala yeni bir açıklama yaptı.

Pompeo, Brunson’un yarınki mahkeme tarafından serbest bırakılmasının Türkiye için doğru karar ve önemli bir adım olacağını söyledi.

Rahibin serbest bırakılmasının Türkiye için insani bir şey olacağını belirten Pompeo, “Çok kısa bir süre içerisinde Brunson ve eşi ABD’ye dönebileceğini umuyorum” ifadesini kullandı.