Almanya Dışişleri Bakanı, Türkiye’deki ekonomik sorunların bitirilmesini kolaylaştırmak için Türkiye’nin rahip Brunson’ı serbest bırakması gerektiğini söyledi.

Bakan, Alman tutukluları da hatırlattı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD ile Türkiye arasında devam eden gerginliğe yönelik açıklama yaptı.

Maas, bunun sorunların çözümüne katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Ankara’nın, Türkiye’de ev hapsinde tutulan ABD’li papaz Brunson’ı serbest bırakma kararı alması gerektiğini belirten Maas, “Bu, şu anda mevcut ekonomik sorunların bitirilmesini kolaylaştırmanın çözümü olurdu” cümlesini kurdu.

Heiko Maas, Türkiye’de diplomatik gerekçelerle tutuklu Alman vatandaşları olduğunu da savunarak, Ankara’nın sadece rahip Brunson için değil, tutuklu Alman vatandaşları için de bir çözüm sunmak için serbest bırakılmaları kararı alması gerektiğini belirtti. Maas, bu yönde bir karar almanın, Ankara’nın çıkarına olacağına dikkat çekti.

“Gelişmeler endişe verici”

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, ABD ile yaşanan gerginlik nedeniyle Türk Lirası’nın Dolar karşısında değer kaybetmesine ilişkin de görüşlerini dile getirdi.

Baas, “Türkiye’deki gelişmeler bizde büyük bir endişeye yol açıyor” diyerek, Türkiye’nin AB için önemli bir ülke olduğuna dikkat çekti.

Alman Bakan “Bu nedenle şu anda Türkiye’de gördüklerimiz, gerçekten endişe verici” diye konuştu.

ABD ile Türkiye arasındaki kriz, ekonomik yaptırımlara dönüşerek Türk Lirası’nın Dolar karşısında değer kaybetmesine yol açtı. Türk Lirası yıl başından bu yana Dolar’a karşısında yüzde 70’in üzerinde değer kaybı yaşadı. Euro’ya karşı değer kaybetme oranı da yaklaşık yüzde 61 civarında.