Suriye için düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Konseyi’ne 23 Kürt temsilcinin katılması üzerinde anlaşmaya varıldığı belirtilmişti.

PYD’den bu konuyla ilgili flaş bir açıklama geldi.

PYD yetkilisi davetin yenilenmesi halinde Soçi konferansına gideceklerini belirtti.

Kürtler tarafından Suriye’nin Rojava olarak adlandırılan bölgesinde kurulan Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu (KSDF) ise “Hâlâ davetliyiz” açıklaması yaptı.

Reuters’un aktardığı bilgilere göre, Rojava’daki yönetimin danışmanlarından Badran Jia Kurd “Hâlâ davetliyiz” dedi.

Badran Jia Kurd, “Eğer kongrenin çerçevesi değişmediyse katılacağız” şeklinde konuştu.

Suriye’deki ateşkesin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran öncülüğünde Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Konseyi’ne 23 Kürt temsilcinin katılması konusunda mutabakat sağladığı aktarıldı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Rusya’nın Soçi kentinde yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi için erteleme kararı verilmişti.

Rusya’nın Suriye’de barış için düzenlemeyi planladığı, Türkiye’nin PYD’ye davet gönderilmesi nedeniyle tepki gösterdiği için kongrenin ertelendiği öne sürülmüştü.

Tarihte bir ilk olarak nitelendirilen zirveye katılan ülke liderlerinin açıklamalarını derlemiştik.

Türkiye ve İran, YPG’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmasına karşı çıkarken Rusya PYD’nin de katılmasını istiyor.

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Rusya, YPG’yi Astana sürecine davet etmişti.

Son olarak Sputnik’in bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Rus tarafı, Kürtlerin de yer aldığı 1.490 kişilik bir liste sundu. Türkiye, şu anda 23 Kürt temsilcinin katılımını kabul etti. Ankara, liste üzerinde çalışacağını belirtti fakat herhangi bir itiraz belirtmedi.

Öte yandan edinilen bilgilere göre, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin yapılması planlandığı yeni tarih 29-30 Ocak olarak belirlendi.