Rusya’nın Suriye için barış konferansına davet ettiği PYD’den ilk açıklama geldi.

GazeteDuvar’ın aktardığına göre, Rusya’nın Suriye’de barış için düzenlemeyi planladığı ve Kürtlerin davet edilmesi nedeniyle Türkiye’nin tepkisini çeken barış konferansı hakkında PYD’den ilk açıklama geldi.

PYD Eşbaşkanı Şahoz Hasan, konferansa kesin olarak katılacaklarını ilan etmemekle birlikte, çoğunluk görüşünün olumlu olduğunu belirtti.

Reuters haber ajansının sorularını yanıtlayan Hasan, PYD ve müttefikleri arasında çoğunluğun eğiliminin katılım yönünde olduğunu ifade etti. Hasan, “Meseleyi değerlendiriyoruz ve çoğunluk görüşü katılım yönünde” cümlesini kurdu.

‘Demokratik Federal Çözümden Yanayız’

PYD Eş Başkanı, konferansa katılmaları halinde Suriye’de ademi merkeziyetçi bir yönetim kurulmasını savunacaklarını söyledi. Hasan, “Mart 2016’da demokratik federal çözümü masaya koymuştuk ve bunun haricindeki tüm çözümler, Suriye krizini kalıcı hale getirecektir” dedi.

Hasan, ‘çözümü garanti edecek ana hatlar ve temel unsurlar üzerinde daha önceden karar verilmesi gerektiğini’ de söyleyerek, bunun yapılmaması halinde kongrenin bir ‘medya karnavalı’na dönüşeceği değerlendirmesinde bulundu.

PYD, Suriye Rejiminin Rakka Açıklamasına Tepki Gösterdi

Hevi Mustafa – Şahoz Hasan

Hasan yazılı söyleşide, Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD’den temizlediği Rakka’da ‘işgal’ olduğu yönünde Suriye rejimininden pazar günü gelen açıklamaya tepki gösterdi.

PYD Eş Başkanı, Şam’ın ‘Rakka’da SDG işgali var’ açıklamasının ‘demokratik çözümden uzaklaşma’ anlamına geldiği değerlendirmesini yaptı. Hasan, Şam yönetiminin ‘Suriye’de hiçbir devrimci güç olmadığı ve 2011 öncesi Suriye’nin yeniden tesis edilebileceği’ tavrına döndüğünü belirterek, “Bu vizyon gerçekliğe ve demokratik çözüme aykırı” söyledi.

Eylül ayında Salih Müslim’in yerine seçilen Hasan, krizin üç yıllık bir siyasi geçiş süreciyle çözülmesini önerdi. Ancak Hasan, PYD’nin Beşar Esad’ın devlet başkanlığından ayrılmasını isteyip istemeyeceği yönündeki soruyu yanıtsız bıraktı.

Reuters ajansı abonelerine duyurduğu haberinde, “Soçi’deki konferansa davet, Suriyeli Kürtlerin büyük bir barış konferansına ilk kez katılmasının istendiği anlamına geliyor. PYD bugüne dek, onu PKK’nin kolu olarak gören Türkiye’nin isteği doğrultusunda diplomasinin dışında bırakılmıştı” cümlelerini kullandı.

Türkiye Tepki Göstermişti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapılan açıklamayla, ‘PYD’nin konferansa katılımının büyük ölçüde engellendiğini’ söyleyip Türkiye olarak daveti kabul etmediklerini belirtmişti.

Kalın şöyle konuşmuştu: “Kabul etmemiz asla mümkün değildir. PYD ve YPG’li olmayan Kürtlerin davet edilmesinde sorun görmüyoruz ama PYD/YPG terör örgütüdür. Orada fiili durum yaratarak kendine alan yaratarak bir noktaya gelmiş terör örgütüne Astana gibi platformda yer verilmesini kabul etmeyiz. Arkadaşlarımızın da müdahalesi ile sorun büyük oranda çözüldü. Bundan sonra da bu tür girişimleri memnuniyetle karşılamamızın mümkün olmadığını ifade etmek istiyorum.”

[Via GazeteDuvar]