PYD lideri Salih Müslim, Rakka operasyonu devam ederken önemli bazı açıklamalarda bulundu.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Alman Haber Ajansı DPA’ya yaptığı değerlendirmede; Rakka’nın IŞİD’den kurtarılması için sürdürülen operasyon ve Rojava’daki gelişmelerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

IŞİD’le mücadele sonrası dönem için aralarında ABD ile herhangi bir anlaşma olmadığını ifade eden Müslim, ABD’nin Rojava’daki varlığını “Amerikalı merkezler geçici bir süre için buradalar” cümlesiyle geçici olduğunu vurguladı.

ABD ile siyasi hiçbir anlaşmalarının olmadığını söyleyen Müslim, sadece IŞİD ile mücadelede uluslararası koalisyon ile birlikte hareket ettiklerini de sözlerine ekledi.

“ABD’nin kendi çıkarları için Türkiye ile de anlaşabileceğini” belirten PYD lideri, “Ama bunun için de tedbirlerimizi aldık. Federal Suriye için bizim açık projelerimiz var. Kim kiminle anlaşıyor, bizim için önemli değil. Her zaman da kendimizi koruyabiliriz” cümlesini kurdu.

PYD/YPG lideri Salih Müslim (Fotoğraf: Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Salih Müslim’in açıklamaları şöyle:

“Şu an var olan Amerikalı merkezler geçici bir süre için buradalar. Amerikalılar savaştaki gerekli uzman ve danışmanlıkları gereği buradalar. IŞİD sonrası süreç için de herhangi bir anlaşma veya söz yoktur. Biz Suriye Kürdistan’ı rüyası için veya bağımsız bir Kürt bölgesi için çalışmıyoruz. DSG (Demokratik Suriye Güçleri) geniş bir yeri özgürleştirip Suriye’de ikinci bir güç olup birçok başarı topladığında içerisinde sadece Kürt güçleri değil Arap, Süryani ve Türkmenler de vardı.”

Salih Müslim Kimdir?

1951 yılında Halep’te dünyaya gelen Salih Müslim, doğduğundan beri Suriyededir. Kürt asıllı bir aileden gelen Salih Müslim, 1970 yılında İstanbul’da yaşamış ve 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya mühendisiliği eğitimini tamamlamıştır.

Ayrıca bir mühendis olan Salih Müslim 1998 yılında siyasete ilk adımını atarak, Suriye Kürdistan Demokrat Partisi’ne katılmıştır.

Salih Müslim, bugün halen Suriye Demokratik Birlik Partisi lideri olarak PYD bayrağı altında hareket ediyor.