PYD: Türkiye ve İran’ın müdahalesi sürdükçe ABD askeri Suriye’de olmalı

Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin oluşturduğu PYD’nin Eş Başkanı Şahoz Hasan, ABD’nin IŞİD’in elindeki toprakların geri alınmasından sonra da bu ülkedeki askerini faaliyetlerini sürdürmesi önerisini desteklediklerini açıkladı.

ABD ordusuna bağlı askerler -bir tane askerin kolunda YPG arması yer alıyor

Reuters haber ajansına bilgi veren Şahoz Hasan, “Suriye krizinde siyasi bir çözüm sağlanmadığı, Türkiye ve İran’ın müdahalelerinin devam ettiği ve Suriye içinde El Kaide bağlantılı grupların varlığı sürdüğü müddetçe, koalisyonun da operasyonlarına devam etmesinin daha iyi olacağını düşünüyoruz” cümlelerini kullandı.

PYD’ye bağlı silahlı militanların oluşturduğu Halk Savunma Birlikleri (YPG), ABD’nin IŞİD ile mücadelede sahadaki en önemli ortakları arasında yer alıyor.

Türkiye, ABD’nin YPG’ye verdiği destekten duyduğu rahatsızlığı sıklıkla dile getirip, PYD’yi ve YPG’yi PKK’nın bir kolu olarak görüyor ve “terör örgütü” olarak tanımlıyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre de ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada, IŞİD’in elindeki toprakları kaybetmesinin ardından da Suriye’de ABD askerlerinin daha uzun vadeli kalabileceğini açıklamıştı.

Mattis, ABD’nin uzun vadede hedefinin “IŞİD 2.0” gibi bir grubun yeniden ortaya çıkmasını engellemek olduğunu kaydetmişti.

Savunma Bakanı ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yürütülen barış görüşmelerini hatırlatarak, “Cenevre süreci ivme kazanmadan kalkıp gidemeyiz” dedi.

Suriye rejimi ise yapmış olduğu açıklamada, ABD’yi “bahane üretmekle” suçlayıp ABD’nin ilk etapta amacının IŞİD’le mücadele olduğunu belirtip, daha sonra hedefini siyasi çözümün bulunmasına değiştirerek, askerlerini Suriye’de tutmak için bahane üretmeye çalıştığını ifade etti.

YPG’lilerin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri geçtiğimiz günlerde IŞİD’in başkenti olarak bilinen Rakka’yı tamamen ele geçirmişti. Bu süreçte IŞİD ile gizliden anlaşan YPG, IŞİD militanlarının ve ailelerinin Rakka’nın dışına çıkarılmasını sağlamıştı.

Suriye’de Türk ordusunun gerçekleştirdiği İdlib operasyonu da devam ediyor.