Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün telefonda bir görüşme gerçekleştirdi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin’in görüşmede ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’deki hedeflere yönelik düzenlediği hava operasyonun “Birleşmiş Milletler (BM) Antlaşması’nı ihlal ettiğini söylediği aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, Putin’in Ruhani’ye “BM Antlaşması’nı ihlal eden bu tarz eylemlerin tekrarlanması halinde, uluslararası ilişkilerde de kaos ortamı doğar” dediği ifade edildi.

Sponsorlu

Açıklamada, liderlerin “bu yasa dışı eylemin Suriye’de siyasi çözüm ihtimaline ciddi şekilde zarar verdiği” konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin

Suriye’nin başkenti Şam’a yakın bir bölgede bulunan Duma’yı kontrol altında tutan cihatçı gruplar ve bu örgütlere yakın yardım kuruluşları, geçen hafta Pazar günü ordunun kimyasal silahla saldırı düzenlediğini ve onlarca kişinin hayatını kaybettiği ileri sürdü.

Suriye hükümeti, kimyasal saldırı düzenlediği yönündeki iddiaları reddederken, Rusya ise kendi ekiplerinin yaptığı incelemelerde kimyasal saldırı düzenlendiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını açıkladı.

Fakat, Fransa, ABD ve İngiltere; Cumartesi günü sabaha karşı Suriye’de kimyasal silah tesisi olduğunu söyledikleri bazı hedeflere füze saldırısı gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, saldırı ardından “Görev başarıyla tamamlandı” ifadelerini kullanırken, üç ülkenin BM Güvenlik Konseyi’ne yeni bir karar tasarısı sunmaları diplomatik sürece geri dönme isteklerinin bir göstergesi olarak nitelendirildi.

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırım

Fakat ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nikki Haley, Suriye’ye verdiği destek nedeniyle Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar getirme hazırlığında olduklarını açıkladı.

Haley, yeni yaptırımların Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla bağlantılı ekipmanları üreten şirketleri hedef alacağını belirtti.

Yeni yaptırımların yarın açıklanması bekleniyor.

Başkan Trump ise özellikle ABD’de tartışma yaratan “görev başarıyla tamamlandı” ifadelerini savundu.

Trump’ın bu sözleri, selefi George W. Bush’un Irak için benzer bir cümleyi sarf etmesinin ardından ülkenin binlerce kişinin yaşamını yitirdiği bir çatışma ortamına girmesini anımsattığı gerekçesiyle tepki ve eleştiri çekti.

Trump, bugün Twitter üzerinden attığı mesajda, Suriye operasyonunun “mükemmel bir şekilde düzenlendiğini” belirtti.

Trump, “Suriye basını o kadar mükemmel ve isabet oranı yüksek bir şekilde düzenlendi ki, Sahte Haber Medyası’nın bu başarıyı küçük gösterebilmek için bulabildiği tek yol ‘Görev Başarıyla Tamamlandı’ cümlesini kullanmam oldu. Bu fırsatı kaçırmayacaklarını biliyordum ancak o kadar mükemmel bir Askeri terim ki, bence bu ifadeyi tekrar kullanıma sokmalıyız. Sık sık kullanın!” ifadelerini kullandı.

[Via BBC Türkçe]