Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye rejimi Devlet Başkanı Beşar Esad’in, Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldiği aktarıldı.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede Putin, Suriye’de elde edilen askeri başarının ardından, siyasi sürecin devam etmesi için ilave koşulların oluştuğuna vurgu yapılarak, “Astana süreciyle de bu yolda önemli bir ilerleme sağlandı. Bir sonraki hedef, ekonominin düzeltilmesi ve zor durumdakilere insani yardımların sağlanması.” denildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye rejimi Başkanı Beşar Esad el sıkışırken [Via © SPUTNİK/ MİKHAİL KLİMENTYEV]
Esad da Suriye’nin giderek daha istikrarlı bir konuma geldiğini savunarak, “Astana ve Soçi’de yürütülen müzakere süreçlerini de değerlendirme fırsatı olacak.” ifadesini kurdu.

Diğer taraftan, Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, görüşme sonrasında Esad’ın, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde bir anayasa komisyonu oluşturulması için heyet gönderme kararı aldığını açıkladı.