Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mısır ve Türkiye’ye gerçekleştirmesi beklenen ziyaretlerinin öncesinde Suriye’nin Lazkiye kentindeki Hmeymim hava üssüne beklenmedik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Putin, Rus ordusuna bağlı hava kuvvetlerinin konuşlandığı Hmeymim’e bu ilk ziyaretinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la buluştu.

Sponsorlu

Ankara’ya gelip Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapacağı görüşme öncesinde Suriye’deki terörist gruplara 2015’ten beri operasyon düzenleyen Rus ordusuna bağlı hava kuvvetlerinin konuşlanma noktası olan Hmeymim üssüne giden Putin, buradaki Rus askerlerinin geri çekilmeye başlaması için emir verdi.

Putin Hmeymim’de yaptığı konuşmada, “Savunma Bakanı (Sergey Şoygu) ve Genelkurmay Başkanı’na (Valeriy Gerasimov) Rus güçlerinin, daimi konuşlanma noktalarına geri çekilmeye başlanması emrini veriyorum” ifadelerini kullandı.

Bu arada Putin’e bu ilk Hmeymim ziyaretinde Savunma Bakanı da eşlik etti.

Sputnik’in aktardığına göre, Rus askerlerin evlerine zaferle döneceğini belirten Putin, ‘Rusya ve Suriye ordularının uluslararası terörizmin en güçlü gruplarından birini (IŞİD) sadece 2 yıl gibi kısa bir sürede yok ettiğini’ öne sürdü.

Putin ayrıca, ‘teröristlerin Suriye’de kafalarını yeniden kaldırmaları halinde Rusya’nın onları daha önce hiç görmedikleri kadar güçlü saldırılarla vuracağını’ söyledi.

Vladimir Putin ve Beşar Esad portrelerini taşıyan insanlar (Suriye Savaşında Rusya)

Putin, Suriye’de ve Rusya’da terörle mücadele için verilen kayıpları unutmayacaklarını da belirtti.

Suriye’de verilen kayıplar nedeniyle durmayacaklarını ya da geri çekilmeyeceklerini söyleyen Putin, sözlerine şöyle devam etti: “Durup geri çekilmek halkımızın karakter özelliklerinden biri değil. Tam tersine, kaybettiklerimizin hatırası, hangi kılık içinde gizlenirse gizlensin, katıksız bir kötülük olan uluslararası terörizmin kökünü kazımamız için bize daha fazla güç verecek.”

Ayrıca Putin, Rus güçlerinin önemli ölçüde geri çekilmesine karar vermesine rağmen, Rusya’nın Suriye’de, biri Hmeymim biri de Tartus’ta olmak üzere 2 daimi konuşlanma noktası olacağını, yani buralardan tamamen geri çekilmeyeceklerini açıkladı.

Putin’in, Suriye’ye bu sabah gerçekleştirdiği kısa ziyaretin ardından Mısır’a uçması daha sonra da Türkiye’ye gitmesi hedefleniyor.

[Via Sputnik]