Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin uzun bir süre sonra Kuzey Kore hakkında sessizliğini bozdu.

Sürekli olarak ABD ile tartışan Kuzey Kore, dünya ülkelerini de tehdit eden nükleer füze denemelerinde bulunuyordu.

Nükleer silah gücü olan ülkeler arasında bulunan Rusya’dan Kuzey Kore hakkında önemli bir açıklama geldi.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre; Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Rus Enerji Haftası’nın ana oturumunda katılımcılara hitap eden Vladimir Putin, Kuzey Kore yarımadasında kullanılan savaş söyleminin tehlikeli olduğunu vurguladı.

Sponsorlu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore’yi vurmanın mümkün olduğunu ancak bu adımın istenilen sonucu vereceğinin meçhul olduğunu söyledi.

Rus lider şunları söyledi:

  • Açık açık konuşalım: Kuzey Kore’yi silahsızlandıracak bir vuruş yapılabilir mi? Yapılabilir. Peki amaca ulaşılır mı? Bu meçhul, zira muhtemelen hiç kimse Kuzey Kore’nin nerede neye sahip olduğunu bilmiyor.
  • Kuzey Kore kapalı bir ülke ve hiç kimse bu konuda yüzde yüz bilgi sahibi değil. Cevap ortadayken savaş söylemine gerek var mı? Bence yok!

ABD’den Daha Yakınız Kuzey Kore’ye

Kuzey Kore’nin nükleer deneme poligonlarının Rusya sınırından 200 kilometre mesafede olduğunu belirten Putin, dolayısıyla denemelerin Rusya’yı ABD’den daha fazla endişelendirdiğine vurgu yaptı.

Sözlerine “Pyongyang’la güç dili ile konuşmaya çalışanlar Kuzey Kore rejimini güçlendiriyor” diye devam eden Putin, askeri çözüm destekçilerini uyardı.

Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un babası, ülkenin eski lideri Kim Jong-il’in 2001 yılında kendisine nükleer silaha silaha ve basit topçu sistemleriyle Güney Kore’nin başkenti Seul’u vurabilecek imkana sahip olduklarını söylediğini anlattı.

Putin sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık 2017’deyiz, Kuzey Kore daimi yaptırım koşulları altında yaşıyor ve artık nükleer yerine hidrojen bombasına sahipler. Basit topçu sistemlerinin yerini 5.000 kilometreye kadar menzile sahip füzeler aldı. Sorunu çözmenin yolu gerçekten bu olabilir mi? Hayır. Her şeyin tersine gittiğini zaten hepimiz görüyoruz.”