PKK’nın elinde bombalı bir hava aracı olup olmadığı merak konusu oldu.

Ağrı’dan gelen bir haberde PKK’ya ait insansız bir hava aracının (drone) düşürüldüğü iddia edildi.

Ajanslar tarafından aktarılan bilgilere göre, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi Tendürek Dağı kırsalında devam eden operasyonda PKK’nın ‘bombalı drone‘u düşürüldüğü öne sürüldü.

Askerlerin etkisiz hale getirdiği insansız hava aracının üzerinde kameranın yanı sıra, üzerine yerleştirilen bombanın pimini çekmek için tasarlanmış bir motor yer alıyor.

Öte yandan edinilen bilgilere göre, 300 metre uzaklıktan kontrol edilebilen Çin yapımı aracın üzerinde, tüfek bombası ve el bombası yerleştirmeye uygun düzenek kurulmuş.

Ağrı’da bulunan bombalı drone

Ağrı’nın Doğubayazıt ve Van’ın Çaldıran ilçeleri arasında bulunan Tendürek Dağı’nda başlatılan operasyonlar ise devam ediyor.

Peki Bu Drone Gerçekten PKK’ya Mı Ait?

Öncelikle PKK’nın silah envanterinde daha önce böyle silahların olduğuna dair haberler yapılmıştı.

İlk olarak, Ocak 2016 tarihinde askeri operasyonların tamamlandığı Şırnak’ın Silopi ilçesinde, arama faaliyetleri sırasında PKK’ya ait bir insansız hava aracı bulunduğuna dair bilgiler gelmişti.

Genelkurmay Başkanlığı’nın paylaştığı fotoğraflarda ise insansız hava aracının, ABD yapımı ve RQ-20 Puma modeli olduğu belirtilmişti. Uçabilen askeri araçlar üreten AeroVironment firması tarafından tasarlanan RQ-20 Puma modeli saatte 83 km hıza ulaşabiliyor.

Silopi’de arama tarama faaliyetleri sırasında ele geçirilen İHA

ABD’nin PYD’ye Verdiği İHA’lar Olabilir Mi?

Askeri kaynakların aktardığı bilgilere göre, insansız hava aracının Suriye’deki PYD güçlerine ABD tarafından yapılan yardımlar arasında olduğu yönünde.

Askeri kaynaklar ayrıca aracın parçalarının birleştirilecek şekilde sökülüp o halde Türkiye’ye Suriye’den sokulduğunu düşünüyor.

Via Haber’in edindiği bilgilere göre ise ABD’nin PYD’ye verdiği silahların arasında herhangi bir insansız hava aracı yok.