Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve gelmesi ardından Türk Lirası, ABD doları karşısında yüzde 3,5’tan fazla değer kaybetti.

Döviz kurunda görülen bu yükseliş daha sonra azalsa da hareketlilikte ilk göze çarpan detay piyasanın yeni atamaya verdiği sert tepki oldu.

Piyasaların yeni kabineye verdiği bu sert tepki Dolar’ın 5’e çıkabileceği ihtimalini de gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin ederek yeni 5 yıllık görev süresine başlaması ve ardından açıkladığı yeni kabine, İngiltere ve ABD gazetelerinde de geniş yer buldu.

Financial Times, Cumhurubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının piyasalardaki mevcut endişeleri artırdığını aktardı.

Dünya basını [via ARŞİV]
Guardian ise Erdoğan’ın yemin törenine katılanlar arasında ABD, İngiltere, Almanya gibi Batılı ülkelerin liderlerinin olmayışına dikkat çekti.

Yabancı gazeteler özellikle Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasına dikkat çekti.

İngiliz Financial Times yatırımcıların, Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olmasını iyi karşılamayacağı yorumununda bulundu.

“YATIRIMCI VE UZMANLAR ALARMA GEÇTİ”

Financial Times’ta yer alan haberde şu ifadelere yer verildi:

“2004’te Erdoğan’ın kızıyla evlenen Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olması, Türkiye ekonomisinin sağlığı ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konularında endişeli olan yabancı yatırımcı ve uzmanları alarma geçirdi. Seçim kampanyası süresince Albayrak hükümeti düşürmek için dış güçler tarafından yapılan operasyon sonucu Türk lirasının değer kaybettiği uyarısını yapıyordu. Yatırımcılar ise Türk lirasının mevcut durumunun fazla ısınan ekonomi ve faiz oranlarının yeteri kadar yüksek olmaması sonucu olduğunu savunuyor.” denildi.

Haberde kabinenin açıklanmasının ardından Türk lirasının hızlı bir şekilde düştüğü ve Amerikan doları karşısında yüzde 3.8 değer kaybettiği vurgulandı.

“BU KABİNE PİYASA DOSTU DEĞİL, ERDOĞAN DOSTU”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Gazeteye konuşan Hollanda Bankası ABN Amro’dan Nora Neuteboom, “Bu kesinlikle umduğumuz bir şey değildi. Piyasalar kabinenin açıklanmasını bekliyordu ve verilen mesaj açık: Bu kabine piyasa dostu değil, Erdoğan dostu.” ifadelerini kullandı.

Financial Times, geçmişte Maliye Bakanlığı da yapmış ve son olarak ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek ile Maliye Bakanı Naci Ağbal’a yeni kabinede yer verilmemiş olmasına da özellikle dikkat çekiyor.

Gelişmekte olan ekonomiler uzmanı İnan Demir gazeteye yaptığı değerlendirmede, Şimşek ve Ağbal’ın stres dönemlerinde faiz artırma yönünde görüş belirten isimler olduğuna ve artık böyle zamanlarda orada olmayacaklarına dikkat çekiyor ve “Kabineye alınmaları Erdoğan tarafından, piyasanın endişelerini dikkate aldığını gösteren bir işaret olurdu” ifadesini kuruyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faize yıllardır sert şekilde karşı çıktığını ifade eden Financial Times, Türk lirasının 2018 başından bu yana dolar karşısında yüzde 17 değer kaybettiğini de anımsatıyor.

“HÜKÜMET BORÇ YÜKÜ ALTINDA”

erdoğan ve mehmet şimşek

New York Times da Albayrak’ın Maliye Bakanı olarak atanmasının finans marketlerini tedirgin ettiğini ve tek bir siyasinin elinde çok fazla güç toplanmasına yönelik endişeleri artırdığı aktarıldı.

New York Times’ın haberinde şu ifadelere yer verilmiş: “Hükümet, büyük altyapı projeleri için alınmış borç yükü altında. Bu projelerin çoğu Erdoğan ve müttefikleriyle bağı olan firmalarca yapılıyor. Türkiye’nin ekonomisi geçen yılki yüzde 7,4 büyüme oranıyla hâlâ en hızlı büyüyen ekonomilerden ancak Türk lirası, yatırımcı ve kredi verenlerin endişelerinin bir yansıması olarak son zamanlarda değer kaybetti.”

AFP: Albayrak Hazine ve Maliye Bakanı oldu, TL değer kaybetti

AFP’nin geçtiği habere göre Albayrak’ın yeni görevinden sonra Türk Lirası, ABD doları karşısında yüzde 3,8 değer kaybetti.