Sanatçı ve HDP PM üyesi Pınar Aydınlar’a 7 Haziran 2015 seçim çalışmaları kapsamında İzmir’de yaptığı konuşma için “terör örgütü propagandası” yapmaktan 10 ay hapis cezası verildi.

HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran konuyla ilgili “Aydınlar’ın tüm beyanları siyasi parti faaliyeti ve seçim çalışması çerçevesinde yapılmış konuşmalardır. Yargıtay kararlarına ve AİHM içtihatlarına göre mahkemelerce siyasi faaliyetlerle ilgili ifade özgürlüğünün daha geniş yorumlanması gerekirken, söz konusu partimiz ve üyelerimiz olunca tarafsız ve bağımsız olmaları şart olan yargı makamları nitelik değiştirmekte, iktidarın talimatlarına göre hareket etmektedir.” şeklinde açıklama yaptı.

Söz konusu beyanların propaganda unsuru içermediğini söyleyen Başaran, “Halbuki propaganda suçunun unsuru hukukta ‘örgütlerin cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övücü, meşru gösterici veya teşvik edici söz’ söylenmesi halinde mümkün olur. Aydınlar’ın beyanları bu kapsamda değildir” ifadelerini kullandı.

Başaran açıklamada şu ifadelere de yer verdi:

Sponsorlu

“Mahkemelerin hukuk ilkelerini askıya alarak keyfi cezalandırma yoluna gitmeleri kabul edilemez. Yasalarda ve hukukta yeri olmayan cezalandırma yöntemleri iktidar tarafından yargı eli ile uygulanmaktadır. Partimizin üye ve yöneticilerinin, vekillerinin siyasi kararlılık ve haklılığı ile mücadele edemeyen iktidarların hukuk eliyle demokratik siyaseti işlevsizleştirme çabası er ya da geç boşa çıkacaktır.”

Pınar Aydınlar Kimdir?

Pınar Aydınlar, 12 Şubat 1979 yılında İstanbul’da doğdu. 13 yaşında bağlama kursuna başladı. 17 yaşından itibaren de çeşitli derneklerde ve halk eğitim merkezlerinde eğitmen olarak görev aldı. Daha sonra 1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’ndan mezun olup, öğrenimini tamamladı. Bu dönemde profesyonel müzik hayatına da ilk adımını attı. Aynı zamanda sol günlük gazetede de yazılar yazan Aydınlar, 2011 yılında ‘Devrimden Sonra‘ isimli bir filmde rol almıştır.

Sanatçı ve HDP PM üyesi Pınar Aydınlar

Sol bir görüşe sahip olan Pınar Aydınlar, 25 Mart 2009 tarihinde Tunceli Kışla Meydanı’nda yapılan mitingde yaptığı söylemler sebebiyle hakkında 2 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Öte yandan 2014 yerel seçimlerinde de Halkarın Demokratik Partisi’ne (HDP) katılarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı olmuştur.

Pınar Aydınlar, 2002 yılında Tolga Sağ ile evlendi. Bu evlilikten Turna ve Toprak isimlerinde ikiz çocukları olmuştur. Fakat çift 2011 yılında boşanmışlardır.