Irak ordusunun Kerkük operasyonunu başlatması üzerinden günler geçti.

Irak ordusuna bağlı askeri birlikler ve Haşdi Şabi güçleri Kerkük’te bulunan bazı noktaları Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden almak için harekete geçmişti.

Peşmerge güçleri

Edinilen bilgilere göre, Kerkük operasyonunun ilk anlarından itibaren bazı bölgelerde Peşmerge güçlerinin geri çekildiği ve bundan dolayı Irak ordusunun bazı petrol sahalarıyla birlikte 1 askeri üssü ve havalimanını ele geçirdiği aktarılmıştı.

Ayrıca Irak ordusundan yapılan açıklamada, saatler içerisinde K1 hava üssünün Peşmerge’den alındığı açıklandı. Baba Gürgür ve Bai Hassan petrol sahalarının da ele geçirildiği belirtilmişti.

Sputnik’te yer alan habere göre, Irak Petrol Bakanlığı’ndan bir yetkilinin “Bazı Kürt liderlerle Kerkük’teki petrol ve doğalgaz tesislerinin çatışmaların dışında bırakılması konusunda anlaşmaya vardık” dediği belirtilmişti.

Askeri operasyonda görevli bir Irak ordusu yetkilisi de, “Kardeşlerimiz olarak gördüğümüz bazı Kürt liderler devlete ait olan Kuzey Petrol ve Kuzey Doğalgaz şirketlerinin kontrolünü devretmeyi kabul etti” ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Peşmerge’ye ‘Orduya katılın’ çağrısını yineleyerek, Irak ordusunun Kerkük’te anayasada belirtilmiş görevlerini yerine getirdiğinin altını çizdi.

İbadi, “Görevim, anayasaya göre halka hizmet etmek ve parçalanma riskine maruz kalan ülkenin birliğini korumaktır. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndekilerin (IKBY) referandumdan vazgeçmelerini, anayasaya uymalarını ve IŞİD’le mücadeleye odaklanmalarını sağlamaya, Irak ve halkının karşılaşacağı büyük riski onlara anlatmaya çalıştık. Ancak IKBY’deki dostlar şahsi ve parti çıkarlarını halkın çıkarlarına yeğlediler” cümlelerini kullandı.

Peşmerge Güçleri Neden Geri Çekiliyor?

Iraklı güçler [via ARŞİV]
Peşmerge’nin Kerkük’ün güneyindeki mevzilerden geri çekildiğini aktarmıştık.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Peşmerge Sorumlusu Vesta Resul, Irak ordusuna denk bir güçleri olmadığından dolayı çekilmek zorunda kaldıklarını açıklamıştı. Resul, Kerkük’te kendi partisine ait yayın organlarına yaptığı açıklamada, “Dün geceden bu yana karşımıza hiç direnemeyeceğimiz düzeyde askeri sevkiyatlar yapıldı. 350 tank ve ağır silahla 4 birliğimize saldırıldı” cümlelerini kullandı.

Peşmerge, KYB’yi Irak Ordusuna Yardım Etmekle Suçladı

Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığı iç ve dış kamuoyuna yönelik yapılan yazılı açıklamada, “İkbalpur komutasındaki İran Pasdaran Ordusu’na bağlı Haşdi Şabi güçleri, Iraklı güçlerin yardımıyla Kerkük ve çevresine yönelik geniş çaplı bir saldırı başlatmıştır. Bu saldırı, Kürdistan halkına karşı açık bir savaş ilanıdır” denildi. Ayrıca Peşmerge güçleri, KYB’yi de Irak’a yardımla suçladı.

Rudaw TV’de yer alan bir görüntüde, Kerkük bölgesinde operasyona katılan KDP Peşmergeleri, KYB güçlerinin geri çekildiğini ve bunun ‘vatana ihanet’ olduğundan bahsetti.

Videoda ayrıca Peşmerge’nin bu açıklamasına karşı Rudaw muhabiri göz yaşlarını tutumayarak ağladığı görüldü.

Via