HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Türkiye’nin, barışın umudu olan HDP, 24 Haziran’da büyük bir başarı elde edecek. Bu başarı ve kutlu zafer elbette ki sizlerin zaferi olacaktır” şeklinde konuştu.

İdam tartışmalarına ilişkin de konuşan Buldan “Demirtaş’ı idam etmek senin boyunu aşar” diyerek tepki gösterdi.

HDP’li Buldan, partisinin seçim çalışmaları nedeniyle Antep’teydi.

Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘idam’ açıklamalarına tepki gösterdi.,

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Selahattin Demirtaş için ‘idam’ imasına tepki gösteren Buldan, geçmişteki siyasi idamları anımsatarak, “Şimdi aynı konuyu, aynı anlayışı gündeme getirenler şunu bilsin ki Türkiye halkları idama asla onay vermeyecek” diyerek devam etti: “Selahattin Demirtaş’ı ya da bir başka Kürdü idam etmek senin boyunu da aşar, çapını da aşar.”

Şehitkamil ilçesinde düzenlenen halk buluşmasında kendisini dinlemeye gelen halka hitap eden Buldan, şunları söyledi; “Antep, AKP Hükümeti’nin her türlü şiddetine maruz kaldı. 2 yıl önce bir kına gecesinde 52 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Asla unutmayacağız o katliamı. O katliamın ardından katliamlar durmadı. Hangi kente gidersek gidelim AKP bir katliam yaşatmış. Antep de bu kentlerden biri.”

‘KÜRTLER İZİN VERMEYECEK’

Hiçbir katliamın peşini bırakmayacaklarını söylen Buldan, şunları belirtti: “Biz 6-8 Ekim olayların da açığa çıkması için büyük mücadele verdik. Bunun da önüne geçtiler. Bugün sevgili Selahattin Demirtaş’a saldırmalarının, HDP’ye saldırmalarının sebebi bu. Biz, “cinayetler açığa çıksın, katliamlar açığa çıksın” diyoruz, Recep Bey meydan meydan Selahattin Demirtaş’ın eline kan bulaştığını ifade ediyor. Buradan hodri meydan diyoruz. Kuralım bir komisyon, çıkaralım açığa. 6-8 Ekim olaylarının arkasında kim var açığa çıksın.” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kobani düştü düşecek’ sözlerini hatırlatan Buldan şunları söyledi: “Erdoğan, karanlık güçlerin devreye girmesiyle başlayan olaylardan Selahattin Demirtaş’ı sorumlu tutuyor. Ama şunu bilin, Kobani düşmediği için AKP’nin bütün planları suya düştü. Kobani’nin düşmesine izin vermeyen de Kürtler olmuştur.

‘TÜRKİYE HALKLARI İDAMA ONAY VERMEYECEK’

Cumhurbaşkanı Adayları Selahattin Demirtaş’ın Edirne Cezaevinde rehin olarak tutulduğunu belirten Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Demirtaş için ‘idam’ imasına tepki göstererek şunları söyledi:

“Onlar Selahattin Demirtaş’ın cesaretinden korkuyorlar. Onlar Demirtaş’ın siyasetinden korkuyorlar. Onun için idam meselesini gündeme getiriyorlar. Recep Bey, meydanlarda Selahattin Demirtaş için ‘Parlamentodan idam kararı çıkarsa onaylarım’ diyor. Recep Bey’e şunu söylemek isteriz, Selahattin Demirtaş’ı ya da bir başka Kürdü idam etmek senin boyunu da aşar, çapını da aşar. İdamı gündeme getirecek kadar siyasetten yoksun bir iktidar partisi var.”

“Geçmişte bu ülke idamları gördü. Deniz Gezmiş, Adnan Menderesleri, Seyid Rızaları idam ettiler. O tarihler Türkiye tarihinde kara bir leke olarak anıldı. Şimdi aynı konuyu, aynı anlayışı gündeme getirenler şunu bilsin ki Türkiye halkları idama asla onay vermeyecek. Onlar sevgili Selahattin Demirtaş için eli kanlı diyorlar, oysa Selahattin Demirtaş’ın eli barış elidir. Demirtaş’ın eli sevgi elidir. Keşke bir gün Selahattin Demirtaş’ın elini tutma zahmetine katlanmış olsaydılar. O zaman bugün onunla ilgili farklı şeyler söylerlerdi. Ancak her zaman kötü niyetle yaklaştılar. Milletvekili arkadaşlarımızı cezaevine koydular. Bizi siyasetin dışına atmaya çalıştılar. Ama biz her şeye rağmen barışın, insan haklarının, adaletin bu coğrafyada hakim olacağına inancımızı yitirmedik.”