HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Van’daki seçim bürosu açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Diyarbakır’da kullandığı ‘Kürt sorunu yoktur’ ifadesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Buldan, “Madem Kürt sorunu yok, o zaman ne işin vardı Kerkük’te, Afrin’de? Madem bu ülkede Kürt sorunu yok, niye yıktın Gever’i, Nusaybin’i, Cizre’yi. Bu ülkede Kürt sorununu görmeyen, tanımayan, inkar eden bir zihniyet her zaman yok olmaya mahkumdur. AKP’nin de 20 günlük bir süresi kalmıştır. Kürt sorununu çözmeyen, Kürtleri yok sayan bir zihniyet olan AKP yok olmaya, çözülmeye mahkumdur. Güle güle AKP, güle güle Erdoğan” dedi.

Buldan, Van’daki seçim bürosunun açılığında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Van’da onlarca kadının kolu kırıldı. İşkenceye tabii tuttular, Vanlılar bunu unutmaz. 16 yıldır Kürtleri inkar ettiler, Diyarbakır’da Recep Bey, “Kürt kardeşim var ama Kürt sorunu yok” dedi. Ona göre Kürt sorunu yok, kurt sorunu var. Onlar MHP ile ittifak yaptılar, onların gündeminde Kürt sorunu yok. Onların sorunu sadece kurt sorunu. Recep Bey ama bizim seninle sorunumuz var. Bizim AKP ile sorunumuz var.

‘MADEM KÜRT SORUNU YOK NE İŞİN VARDI KERKÜK’TE, AFRİN’DE?’

Madem Kürt sorunu yok, o zaman ne işin vardı Kerkük’te, Afrin’de? Madem bu ülkede Kürt sorunu yok, niye yıktın Gever’i, Nusaybin’i, Cizre’yi. Bu ülkede Kürt sorununu görmeyen, tanımayan, inkar eden bir zihniyet her zaman yok olmaya mahkumdur. AKP’nin de 20 günlük bir süresi kalmıştır. Kürt sorununu çözmeyen, Kürtleri yok sayan bir zihniyet olan AKP yok olmaya, çözülmeye mahkumdur. Güle güle AKP, güle güle Erdoğan.

‘DEMİRTAŞ’IN YARGILANDIĞI HİÇBİR DOSYA 6-8 EKİM OLAYLARIYLA İLGİLİ DEĞİL’

Bu ara rüyasında hep Edirne Cezaevini görüyor, Demirtaş rüyalarına giriyor. Çünkü birkaç gündür Demirtaş’la ilgili konuşuyor. Ama hepsi yalan ve iftira. Diyor ki Demirtaş “6-8 Ekim olaylarında 53 insanımızın kanının eline bulaştığı bir insandır”… Şu an Demirtaş’ın yargılandığı hiçbir dosya 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili değil. Demirtaş’ın yargılandığı dosyalar düşünce ve ifade özgürlüğüdür, halkının yanında olduğu içindir. 6-8 Ekim ile ilgili araştırma önergelerimizi verdik, AKP’nin oylarıyla reddedildi. Şimdi seçim malzemesi olarak Tayyip Bey sürekli bunu konuşuyor.

‘ROBOSKİ’NİN, ANKARA’NIN, SURUÇ’UN EMRİNİ VEREN SEN DEĞİL MİYDİN?’

Size soruyoruz Roboski’nin emrini veren sen değil miydin? 34 insanımızın ölümünün emrini veren siz değil miydiniz. Roboski’nin Ankara’nın, Suruç’un emrini veren AKP hükümetidir, sorumlusu da AKP hükümetidir. Cesaretiniz varsa Demirtaş’ı serbest bırakın çıksın yüzleşsin sizinle. Bakalım el mi yaman bey mi yaman. Şimdi Demirtaş’ın cesaretinden o kadar korkuyorlar ki, bütün dünya açıklama yapıyor. Ama cesaretleri yok Demirtaş’ı serbest bırakmaya. Onlar bırakmasa da bu halk, 24 Haziran akşamı Demirtaş’ı özgürlüğüne kavuşturacak.