Vatan Partisi’nden Cumhurbaşkanı adayı olan Doğu Perinçek, geçmişte Abdullah Öcalan ile gerçekleştirdiği görüşmede çekilen fotoğraflara ilişkin olarak “Ben sizden farklı bir insanım. Askeri törenle karşılandım, ben önemli insanım” cümlesini kurdu.

Özel bir TV kanalında yayımlanan bir programa konuk olan Perinçek’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Doğu Perinçek, “Cumhurbaşkanı olursam HDP’yi kapatırım diye bir şey söylemedim. Kapatılması için o süreci başlatma yetkimiz var. Terörle demokrasi olmaz. Amerika ile işbirliği yapacaksınız. Mehmetçiğe kurşun sıkanla özgürlük olmaz. Bu Amerika’nın bize dayattığı özgürlük. PKK’nın hükümette olduğu bir Türkiye düşünüyor musunuz?”

Perinçek şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı yardımcısı yapacağız diyorlar Özgür Özel söyledi, İnce söyledi. PKK hükümette olamaz. Biz neden Afrin Harekatı yapıyoruz? Sonra geliyor PKK ‘yı meclise sokmaya çalışıyoruz. Devletin hazinesinden para veriyoruz, neden PKK bize kurşun sıksın diye. Bu şekilde Türkiye güvenlik ve ekonomi sorununu çözemez. Afrin’de Türk ordusu girdi bitirmişti. Oyları da düşmüştü. Birden bire tekrar ABD’nin dayatmasıyla HDP kampanyası başladı. Amerika illa HDP Türkiye’de önemli konularda olacak, hükümette olacak. Böyle demokrasi olmaz. Atatürk Şeyt Said’e demokrasi tanıdı mı? Türkiye’nin bölünmesinden başka nereye gider PKK ‘yı meclise sokmak. Biz PKK değiliz, PKK isek bizi de kapatsınlar. Biz Türkiye’nin bütünlüğü konusunda önder olan bir partiyiz. Biz Türkiye olarak göreceksiniz HDP’yi kapatacağız. PKK ‘ya yasallık tanımayacağız. Mehmetçiğe kurşun sıkıyor. Bırakalım bu savaşı, otorite sağlayalım onlara haraç toplasınlar, ondan sonra da Türkiye’yi bölelim. Buna kesinlikle izin veremeyiz.” dedi.

Perinçek, “Ben HDP’de kapatma sürecini başlatacağız diye açıklama yaptığımda İran çalkalandı, hepsi manşetlerden verdi. İran PKK ‘nın uzantısına karşı mücadele veriyor. İran güvenilir bir Türkiye istiyor. İran ile işbirliği çok önemli. Enerji güvenliğimiz İran’da, Irak’ta, Rusya’da. Türkiye ekonomisi Çin ile, Rusya ile, Almanya ile bütünleşmiş durumda.” diye konuştu.

Perinçek, izleyicilerin Öcalan ile geçmişte yaptığı görüşmeye ilişkin fotoğrafları hatırlatması üzerine de “Rusya PKK ‘ya karşı ve düşman. Rusya PKK ‘nın temizlenmesini istiyor. Rusya bizi destekleyecek. Rusya ile sürekli görüşüyoruz. Türkiye’nin ortalıkta dans etmemesi lazım, güvensizlik veriyor. Bizim Çin’in de İran’ın da desteğine ihtiyacımız var. Bu o ülkelerin menfaatine. Biz vatanın bütünlüğünden yana olduk. Eşitsizliklere karşı çıktık. PKK’ya karşı tavır başka Kürt vatandaşımıza karşı tavır farklı. Ben gittiğimiz zaman ben sizden farklı bir insanım. Askeri törenle karşılandım, ben önemli insanım.” şeklinde konuştu.