Ankara ile Washington arasında yaşanan rahip Brunson krizi sebebiyle karşılıklı yaptırım adımları atılırken, ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) askeri ilişkilere dair bir açıklama geldi.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon üst düzey komutanlarından Felix Gedney, Türkiye ve ABD arasında son dönemde yaşanan diplomatik sorunların askeri ilişkileri etkilemediğini aktardı.

Gedney, Pentagon düzenlenen basın toplantısında, kendisine yöneltilen sorular üzerine Türkiye ve ABD ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gedney, “Türkiye ve ABD arasında devam eden diplomatik sorunlar askeri olarak Türkiye ile ilişkinizi etkiledi mi? İncirlik Üssü’nün kullanımı konusunda bir değişiklik gözlemliyor musunuz?” şeklindeki bir soruya, “Hayır, Türkiyeli müttefiklerimizle ilişkimizde bir değişiklik görmüyoruz.” cevabını verdi.

Türkiye’nin koalisyon içerisinde önemli bir role sahip olduğuna vurgu yapan Gedney, “Onlar (Türkiye) askeri koalisyona, askeri birlikle destek veren bir ülke ve kıymetli bir NATO müttefiki ve aynı zamanda önemli bir bölgesel müttefik. Stratejik seviyede yaşananlar var, fakat profesyonel ilişkimizde operasyonel ve taktiksel anlamda bir değişiklik görmüyoruz.” açıklamasını yaptı.