Rakka’nın kurtarılması ardından yapılan basın açıklamasında kullanılan Öcalan posteri tartışılmaya devam ediyor.

ABD’nin desteğiyle SDG tarafından IŞİD’ten kurtarılan Rakka kentinde kutlamalar gerçekleştirilmişti. ABD tarafından hava desteği sağlanarak IŞİD’ten alınan Rakka kentinde YPG’liler Öcalan’ın posteri önünde basın açıklaması yaparak edinilen ‘zaferi’ Öcalan’a adamışlardı.

YPG’liler Rakka’da Öcalan posteri önünde poz verdi [via ANHA]

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Dana White, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterinin Rakka’daki meydana asılmasına ilişkin kendisine sorulan bir soruya, “SDG ile çalışıyoruz” yanıtını verdi.

Pentagon sözcüsü White, ABD Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Korgeneral Frank McKenzie ile Pentagon’da basın toplantısı düzenledi.

AA muhabirinin “Rakka, ABD halkından toplanan milyonlarca dolarlık vergiler ve yerel güçleri eğiten ABD kuvvetlerinin yardımlarıyla kurtarıldı. Ancak YPG veya SDG ismini kullanan PKK/PYD, Rakka zaferini ABD tarafından da terör örgütü olarak tanınan diğer bir gaddar terör örgütü olan PKK’nın elebaşına adadı. Gaddar bir terör örgütünden ABD’nin desteği ile alınan bir şehrin kurtarılması, Washington tarafından da terör örgütü olarak tanınan başka bir gaddar terör örgütüne adanması sizin için kabul edilebilir mi?” sorusu üzerine Dana White, şu yanıtı verdi:

“Biz orada SDG ile çalışıyoruz. DEAŞ ile mücadelelerini destekledik. Bizim tek bağlılığımız DEAŞ’a karşı mücadeleyedir ve bunu yapmaya devam edeceğiz.

Ne Olmuştu?

Türkiye’nin sert muhalefetine karşın ABD, Haziran 2017’den başlayan Rakka operasyonuna YPG’nin öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçleri’nin savaşa katılacağını açıklamıştı.

2014’ten beri IŞİD’in başkenti olarak bilinen Rakka kentinde kalan son IŞİD’liler silah bırakarak, ABD öncülüğündeki koalisyonun desteklediği YPG’nin de öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) teslim olmuştu.

Geçtiğimiz gün YPG’liler tarafından Rakka’da yapılan basın açıklamasında, Rakka’nın kurtarılması bir ‘zafer’ olarak tanımlanırken, zaferin PKK Lideri Abdullah Öcalan’a adandığı belirtilmişti.

[Via AA]