ABD’nin askeri işleriyle ilgilenen Pentagon’dan ikinci bir Öcalan posteri açıklaması geldi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, Rakka’da Abdullah Öcalan posterinin açılmasını kınadıklarını aktardı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Galloway, YPG tarafından Rakka’da düzenlenen basın toplantısı sırasında açılan Öcalan posteriyle ilgili açıklama yaptı.

ABD’nin askeri işleri ile ilgili tüm kurumlara verilen verilen ad: Pentagon’un binası

Galloway açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  • “PKK, 1997 yılından bu yana ABD tarafından terör örgütü olarak tanımlanmıştır ve PKK’yı bölgede istikrarsızlaştırıcı bir aktör olarak görüyoruz.
  • PKK lideri ve kurucusu Abdullah Öcalan’ın posterinin Rakka’nın kurtuluşunda açılmasını kınıyoruz

Ayrıca Galloway Türkiye’nin gösterdiği tepkiye karşın, “ABD, NATO müttefiki Türkiye’yi onlarca yıldır PKK’ya karşı verdiği mücadelesinde desteklemeye devam etmektedir ve bu çatışmada Türkiye’nin verdiği kurbanların farkındadır” açıklamasında da bulundu.

YPG’nin öncülüğünü yapan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) hakkında ise Galloway, “Koalisyon, Rakka’daki kutlamaların ve Öcalan sembollerinin sergilendiğinin farkındadır. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) liderliği, bu (sembollerin) sergilenmesini tasdik etmemiştir. Dahası, koalisyon, Suriye’de IŞİD’i yenmeye odaklanmamız gereken bir dönemde bu ayrımcı sembol ve imgeleri onaylamamaktadır” bilgisini paylaştı.

Önceki gün ise ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterinin Rakka’daki meydana asılmasına ilişkin kendisine sorulan bir soruya, “Biz orada SDG ile çalışıyoruz. DEAŞ ile mücadelelerini destekledik. Bizim tek bağlılığımız DEAŞ’a karşı mücadeleyedir ve bunu yapmaya devam edeceğiz.” yanıtını vermişti.

Ne Olmuştu?

Türkiye’nin sert muhalefetine karşın ABD, Haziran 2017’den başlayan Rakka operasyonuna YPG’nin öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçleri’nin savaşa katılacağını açıklamıştı.

ABD’nin desteğiyle SDG tarafından IŞİD’ten kurtarılan Rakka kentinde kutlamalar gerçekleştirilmişti. ABD tarafından hava desteği sağlanarak IŞİD’ten alınan Rakka kentinde YPG’liler Öcalan’ın posteri önünde basın açıklaması yaparak edinilen ‘zaferi’ Öcalan’a adamışlardı.