Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusunda operasyon sinyali vermesinin ardından ABD’den kritik bir açıklama geldi: Böyle bir eylemi kabul edilemez olarak görürüz.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon başlatacağını açıklamasının ardından ABD, Suriye’nin kuzeyinde tek taraflı bir operasyonun “kabul edilemez” olduğunu duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un sözcüsü Sean Robertson, Suriye’nin kuzey doğusunda tek taraflı yapılacak herhangi bir askeri eylemin “endişe verici” olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

‘KABUL EDİLEMEZ GÖRÜRÜZ’

Robertson, olası bir operasyonun YPG’nin de bünyesinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte çalışan Amerikan askerlerini tehlikeye atabileceğini vurguladı.

Robertson’ın açıklamasında şunları söyledi: “Suriye’nin kuzeydoğusunda özellikle de ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu bölgelere yönelik herhangi bir tarafça yapılacak tek taraflı bir askeri harekat büyük bir endişe kaynağıdır. Bu tür adımları kabul edilemez olarak addederiz.”

‘IŞİD’E NEFES ALMA İZNİ VERMEMELİYİZ’

Robertson olası bir operasyonun IŞİD’le mücadeleye etkisi olabileceğini de belirtti. Robertson “IŞİD’in bu kritik noktada nefes almasına izin vermemeliyiz ve veremeyiz. Aksi takdirde koalisyon ortaklarımızla elde ettiğimiz önemli kazanımları tehlikeye atarız ve IŞİD’in canlanması ihtimali doğar” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada Fırat’ın doğusuna operasyon konusunda hazırlıkların tamamlandığını belirterek, operasyonun birkaç gün içerisinde başlayacağını söylemişti. Erdoğan, operasyonda hedeflerinin “Amerikan askerleri değil, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensupları” olduğu vurgulamıştı.