Pentagon, Ukrayna’nın askeri çabası ve gücüyle ilgili gizli ABD belgelerinin sızdırıldığı iddialarını inceliyor

Bir Savunma Bakanlığı sözcüsü, Pentagon’un Ukrayna’nın savaş çabaları ve askeri gücü hakkında sızan gizli ABD belgelerini incelediğini söyledi.

Son günlerde Twitter ve Telegram’da fotoğraf olarak yayınlanan belgeler, Ukrayna’nın askeri gücünü, çatışma düzeyini, ölü sayısını ve HIMARS uzun menzilli roket sistemlerinin yanma oranını özetliyor. Bazılarının tarihi 1 Mart.

Pentagon sözcüsü Sabrina Singh, “Sosyal medya paylaşımlarından gelen raporların farkındayız ve departman konuyu inceliyor” dedi.

New York Times İlk önce gazetelerde yer aldı.

Belgelerin gerçek mi, tahrif mi yoksa sahte mi olduğu ve sızıntının arkasında kimin olduğu belli değil.

Sızıntı haberlerinin ardından Ukrayna söz konusu Başkan Volodymyr Zelensky ve üst düzey askeri ve savunma yetkilileri, askeri bilgi sızıntısını önlemenin yollarını görüşmek üzere Cuma günü bir toplantı yaptılar.

Bir adım Araştırmacı Çevrimiçi araştırma grubu Bellingcat’te, belgeler ilk olarak Mart ayında anonim görüntü panosu 4chan’da yayınlandı.

Belgelerin farklı versiyonları, savaşta Rus birliklerinin ölümlerine ilişkin farklı rakamlara atıfta bulunarak çevrimiçi olarak yayınlandı. Bağımsız askeri müfettişlerin ve Pentagon’un zayiat tahminlerinin çok altındaki farklı versiyonlar ve sayılar, belgelerin değiştirildiği yönündeki spekülasyonları ateşledi.

Bir versiyon, 71.500 Ukrayna askerinin öldürüldüğünü iddia ederken, operasyonda öldürülen Rus askerlerinin sayısı 16.000 ile 17.500 arasındaydı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Mille, Kasım ayında yaptığı açıklamada, savaşta şimdiye kadar yaklaşık 100.000 Rus askerinin öldürüldüğünü veya yaralandığını ve Ukrayna’nın da benzer kayıplar vermiş olabileceğini söyledi.

Çizimler ve ekipman listeleri de dahil olmak üzere belgeler katlanmış ve sonra düzeltilmiş gibi görünüyor.

ABD’nin eski Rusya büyükelçisi ve dışişleri bakan yardımcısı John Sullivan, Cuma günü NBC News’ten Andrea Mitchell’e belgelerin dikkatle ele alınması gerektiğini söyledi.

Sullivan, “Belgenin belirli yönlerinin kendileri için bir miktar güvenilirliği olduğuna dair bazı göstergeler var, ancak bunun bir Rus dezenformasyon kampanyası olabileceğine dair çok iyi olan göstergeler de var.”

READ  Antitröst düzenleyicileri, işçiler için rekabet etmeme maddelerini yasaklamayı teklif ediyor

Alman Marshall Fonu’nun Demokrasileri Savunma Koalisyonu’nun kıdemli üyelerinden Brett Schafer, Rus devlet medya belgelerinin “aşırı derecede sessiz” olduğunu söyledi. “Hepsi, diğerlerini olabildiğince uzak tutan ifadeyi doğrudan alıntıladı.”

Mykhailo Podoliak, Başkan Zelensky’nin danışmanı, A Posta Telegram’da, belgeler bir Rus “blöfü” idi ve Moskova gizli bilgiler alırsa, bilgileri kamuoyuna açıklamayacaktı ve önemli istihbaratı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaktı.

Podoliak, “Pentagon’dan istihbarat almak için çalışan bir kanalınız varsa, onu haber değeri taşıyan manşetler için yok etmezsiniz. Düşman destek seviyeleri ve askeri planlar hakkında bilginiz varsa, yokmuş gibi davranırsınız” dedi.

“Bir şey biliyormuş gibi davranmaya çalışırsan, hiçbir şey bilmiyorsun demektir. Gözlerde toz var”

Sızıntı, hava ısınırken Ukrayna’nın karşı saldırısına ilişkin yaygın beklentilerin ortasında geliyor. Podoliak, “Gerçek karşı saldırı planlarına gelince, Rus birlikleri kesinlikle bunlara aşina olacak. Bunun çok yakında olacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir