ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye’nin kuzeyinde YPG’nin çoğunlukta bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile kurulacak sınır koruma gücünde ana odağın Irak ve Suriye sınırı olacağını belirtti.

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, konuyla ilgili açıklama yaptı.

ABD: İran'a karşı Riyad ile ortak hareket ediyoruz

Galloway, “Savunma Bakanlığı, 2019 mali yılı bütçesinde IŞİD ile mücadele için Taramadan Geçirilmiş Suriye Muhalefetinin eğitimi, teçhizatlandırılması ve ayakta kalmasına olanak sağlanması için 300 milyon dolar talep ediyor” ifadelerini kullandı.

ABD, Suriye’nin güneyindeki El Tanf bölgesinde bulunan birkaç küçük muhalif grubun yanı sıra SDG’yi de “Taramadan Geçirilmiş Suriye Muhalefeti” olarak nitelendiriyor.

Söz konusu 300 milyon doların alt kalemlerinde neler olduğuna dair bilgi vermeyen Binbaşı Galloway, Pentagon’un ayrıca Suriye’de “sınır güvenliği” için 250 milyon dolar ayırdıklarını ifade etti.

Bu bağlamda ABD’nin “yerel güvenlik güçleri“ni eğittiğini söyleyen Galloway, “En acil sınır güvenlik ihtiyacı IŞİD savaşçılarının daha önce rahatlıkla geçebildiği Irak-Suriye sınırındadır” diye konuştu.

Eğitilen gücün yeni bir ordu veya konvansiyonel sınır muhafaza birliği olmadığını öne süren Galloway, “ABD IŞİD’in suistimal edebileceği sınırlarda güvenlik açıklarını tespit edecek ve o açıkları kapatmada yardım edecektir” dedi.

ABD’nin Suriye’de YPG öncülüğünde 30 bin kişiyi bulacak bir “Sınır Koruma Birliği” ve “Kuzey Suriye Ordusu” kurmaya hazırlandığı bilgisi uzun süredir tartışma konusu ve ABD-Türkiye ilişkilerindeki gerginliğin temel gündemlerinden.

[Via Sputnik]