ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) tanımlanamayan uçan cisimleri (UFO) araştıran özel programının ortaya çıkması sonrasında programın direktörü UFO’ların varolduğuna dair şüphe bulunmadığını belirtti.

Pentagon, motor gücüyle çalıştığına dair hiçbir işaret olmadan aşırı hızla uçan cisimlerle ilgili belgeler hazırladığını belirttiği İleri Uzay Tehdidi Tanımlama Programı’nın (AATIP) 2012’de kapatıldığında ısrarcıydı.

AATIP Direktörü Luis Elizondo ise görevinden sadece iki ay önce ayrıldığını kaydetti.

Sponsorlu

Amerikan ve İngiliz medyasına konuşan Pentagon görevlisi, ‘insanlığın sahip olduğundan çok daha ileri teknoloji kullanan UFO’ların varlığının makul şüphenin ötesinde olduğunun kanıtlandığından’ bahsetti.

Elizondo, ”UFO’ların oluşturduğu potansiyel tehdit karşısında ülkelerin bilinçli olması gerek” uyarısında bulundu.

UFO’ları kullananların insan olmadığının net olduğunu, bu yüzden bunların nereden geldiği sorusunun sorulması gerektiğini ifade eden AATIP Başkanı, UFO’ların görülmesinin yoğunlaştığı coğrafi sıcak bölgeler olduğunu, zaman zaman nükleer tesisler ve enerji santralları üzerinde yoğunlaştığını, UFO’ların görülmesinda ortak unsurlar bulunduğunu belirtti.

Bunları ‘aşırı manevra yeteneği, ses patlaması olmadan sesten hızlı sürat, saatte 8 bin mile ulaşan hız, kumanda yüzeylerinin olmaması‘ şeklinde sıralayan Elizondo, elde ettikleri bu verilerin radar sinyalleri verileri, savaş uçaklarının kamera görüntüleri ve çok sayıda görgü tanığı tarafından desteklendiğini belirtti: ”Hiçbir zaman düşmanlık sergilemediler, ama bu dünyada kimsenin yapamayacağı şekilde manevra yapmaları karşısında bir şeyler gerçekleşebileceğine dair tetikte ve bilinçli olunmalı” dedi.

2004 tarihli ‘UFO karşılaşması’ görüntülerinin tanıklarından olan eski donanma pilotu David Fravor’u geçen hafta UFO gördüğünden kesinkes emin olduğuna dair CNN’e demeç verdiği için ‘ulusal kahraman’ ilan eden Elizondo, AATIP’yi etrafında oluşturulan aşırı gizlilik yüzünden ekimde terk ettiğini söyledi.

Savunma Bakanı James Mattis’e verdiği istifa mektubunda ”Bu mesele için niye daha fazla zaman ve çaba harcamıyoruz? Bu fenomenin becerisini ve niyetini belirlemek hem silahlı kuvvetlerin hem de ulusun yararına olacaktır” dedi.

Bazı başka uzmanlar ise UFO görmenin gerisinde genellikle dünyevi bir açıklama olduğunu, olmadığı zaman da bunu illa uzaylıların varlığının kanıtı olarak değerlendirmemek gerektiğini belirtiyor.

Evren ıslık çalıyor: Uzaydan gelen sinyallerin anlamı ne?

Dünyadan üç milyar ışık yılı uzaklıkta bir galaksiden güçlü radyo dalgalarının geldiği tespit edildi. Peki bunun anlamı nedir? Stephen Hawking’in girişimleri ile kurulmuş olan teleskop ağında yakalanan uzaydan gelen güçlü radyo dalgaları dikkat çekti.

Bu dalgaların dünyadan üç milyar ışık yılı uzaklıkta bir galaksiden geldiği düşünülüyor. Bilim insanlarına göre sinyaller kara deliklerden ya da nötron yıldızlarından gelmiş olabilir ancak ‘uzaylılardan‘ gelebilme ihtimali de heyecan yarattı. Uzaylılardan gelen bir sinyal ise bu sinyallerin anlamı nedir?

Stephen Hawkin’in girişimi olan ‘Breakthrough Listen‘ adlı proje sayesinde tespit edilmiş olan dalgalara insanlık bir anlam yüklemeye çalışıyor.

Daha öncede HD 16459 adlı yıldızdan güçlü bir sinyal alınmıştı. METI International Başkanının “Bu sinyal ilginç çünkü güneşe benzeyen bir yıldızın yakınlarından geliyor. Eğer yapay bir sinyalse, ancak insanoğlundan daha gelişmiş bir uygarlık tarafından üretilebilecek bir güçte” sözleri bu son sinyallerin ciddiyetini de ortaya koyuyordu.

Yakın bir zaman önce de Stephan Hawking’in uzaydan gelen sinyallere yanıt verilmemesi uyarısı birbiri ardına geldiğinden insanlar daha büyük bir merak içine girdi.

Bu gelen sinyal araştırmalara göre 2012’de gelen sinyallerle aynı yıldızdan geliyor. Fakat çok daha güçlü olması 2012’deki sinyalden ayırır nitelikte.

‘4 uzaylı Dünya’ya geldi, vurduk’

Eski Kanada Savunma Bakanı Paul Hellyer, 4 tür uzaylının Dünya’ya geldiğini ancak ‘onları vurduklarını‘ açıkladı.

Hellyer, uzaylıların temasını örtbas etmek için trilyonlarca dolar harcandığını da öne sürdü.

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, 1963-67 yılları arasında Kanada Savunma Bakanı olarak görev yapan Hellyer 1960’larda uzaylılarla iletişime geçildiğini iddia etti.

Hellyer, “Yıllar önce başka gezegenlerden ziyaretçiler geldi ve Dünya’nın gidişatı konusunda bizi uyardı ve bize yardım teklif etti. Biz de buna rağmen onları tehdit olarak gördük ve önce ateş açıp sonra soru sorma taktiğini izledik” ifadelerini kullanarak dünyayı tedirgin eden açıklamalar yaptı.

Soğuk Savaş döneminde uzaylılarla temas ettiklerini belirten Hellyer, “1961’de Soğuk Savaş zamanında 50 UFO Rusya’dan Avrupa’ya doğru inmeye başladı. Kumandanımız çok endişelenmişti ve panik butonuna basarak orduyu konuşlandırdı. Sonra açılan soruşturma 3 yıl sürdü ve dört farklı tür uzaylının gezegenimizi ziyaret ettiği ortaya çıktı” cümlelerini kurdu.