Koniku’nun kurucusu Oshi Agabi’den patlayıcı kokusu alan bilgisayar.

Tanzanya’da TED Küresel Konferansı yapıldı bu konferansta Koniku kurucusu Agabi geliştirdikleri patlayıcı kokusu alan bilgisayarı açıkladı.

Planlanan kullanım alanlarından da bahseden Agabi, havalimanı güvenliğinin yerini alabileceğinden söz etti.

Cihazın robotların beyni için bir temel olduğu görülüyor. Yapay zeka çalışmaları yapan büyük teknoloji firmalar bulunuyor. Bilgisayarın koku tanıması için çok enerji gerektiriyor.

Sponsorlu

Derin Ağların Hepsi Beyni Taklit Ediyor

Agabi biyolojiyi teknoloji olarak adlandırdığı sözlerine ”Derin ağların hepsi beyni taklit ediyor” diyerek devam etti.

Agabi Koniku’yu yaklaşık bir yıl önce bir milyon dolara kurmuştu şimdi ise güvenlik sanayisi ile anlaşmaları işbirlikleri sonucu elde ettiği karı on milyon dolar olarak belirtti. Koku alıcı bilgisayarlara ”Koniku Kore” adı verildi. Peki sistemi nasıl işliyor neye göre yapıldı?

Koniku Kore Nedir?

Yukarıda teknolojinin kim tarafından çıkarıldığını amaçlarını harcadığı enerjiden bahsettik peki teknik olarak nelerden oluştuğunu anlamak tam bir tanım getirmemize yardımcı olacaktır.

Bu koku tanıyan bilgisayar teknolojisi canlı nöron ve silikon bazlı sensörlerden oluşuyor. Nöronlara verilen emirle çalışıyor. Şu an kullanılan güvenlik amaçlı kullanıldığı için patlayıcıları tespit etmesi emrini yerine getiriyor.

Koniku Kore’nin Görüntüsü

Koniku Kore’nin fotoğrafları kamu ile paylaşılmadı. Bu cihazın bahsedildiği kadarı ile çektiği en büyük zorluk nöronlarını canlı tutabilmek.

Agabi “Bu cihaz bir masada durabilir ve nöronları bir iki ay canlı tutabiliriz. Geleceğin robotlarının işletim gücü sentetik biyoloji bazlı olacak ve bugün bunun temellerini atıyoruz” diye konuştu.

Hassas Koku Alıcı İle Hastalık Teşhisi

Bilgisayar Anakartı
Bilgisayar Anakartı

Agabi bazı hastalıkların teşhisinde dahi kullanılabileceğinden bahsediyor. İnsanlık için aydınlık umudu veren teknoloji aynı zamanda kötü amaçlar için de kullanılabilir.

Robotların beyni için de temel olacağı öngörülen koku alma teknolojisi tehlike yaratabilir. Yeni üretilen teknolojinin savaş teknolojisine dahil edilmesinden bahsetmiyoruz bile.

Duyguların bile kokusunun olduğunu da atlamadan bir robotun insandaki zaafiyeti fark etmesi demektir bu beyin olarak da yapay zekaya geçildiğinde daha hızlı ve kendini geliştirmiş bir yapay zeka ile üstüne koku alıcıları eklenmesi ile birlikte günün birinde insanlık teknoloji ille mücadele etmek zorunda kalabilir.