Tarım ürünü fiyatlarında son dönemde meydana gelen artış adeta cepleri yakıyor. Patatesin fiyatı 6 liraya kadar yükselirken, soğanın fiyatı ise 6.5 lirayı çıktı. Bu fahiş artışın ardından ortalama bir adet patatesin fiyatı 1 lira oldu.

patates ile ilgili görsel sonucu

Geçen yıl ve bu yılki fiyatlar arasında uçurum denecek seviyede bir fark var. Patates fiyatları geçen seneye göre yüzde 75 artarken, soğan fiyatlarındaki artış yüzde 400’ü buldu.

2018 Haziran ayı itibarıyla tarımsal ürünlerdeki en belirgin fiyat değişimleri ise sofralarımızın demirbaşı olan patates ve soğan ikilisinde meydana geldi.

Her sene olduğu gibi, bu yıl da belirli tarımsal ürünlerde ciddi fiyat dalgalanmaları yaşanıyor. Hal böyle olunca da, tüketicinin aynı ürünler için cebinden çıkan para aydan aya artabiliyor.

Patateste bir ayda yüzde 94 artış meydana geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü’nün açıkladığı rakamlara göre, patatesin kilogram fiyatı 19 Haziran itibarıyla 2.5 lira ile 3.5 lira arasında değişiyor.

Mayıs ayında ise aynı patatesin fiyatı halde 1 lira ile 1.8 lira arasındaydı. Buna göre, bir ay içinde patatesteki fiyat değişimi yüzde 94’e vardı.

patates ile ilgili görsel sonucu

Rakamlar, mayıs ayında bir kilo patates için talep edilen bedelin, haziran ayında 500 gram patates alabildiğini ortaya koyuyor.

2017 Haziran ayı fiyatları ile karşılaştırıldığında ise, patates en düşük 1.3 liradan, en yüksek ise 2 liradan alıcı buluyordu. Buna göre patatesteki bir yıllık fiyat değişimi yüzde 75’e vardı.

Durum böyle olunca, patatesin market raflarındaki fiyatı da cep yakar hale geldi. Raflarda çeşidine göre Patatesin kilosu 4.5 liradan 6 TL’ye kadar çıkıyor.

İhracat kısıtlaması, artan döviz kuru ve çiftçi giderleri patatesi uçurdu

patates ile ilgili görsel sonucu

Gazete Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın aktardığına göre, patatesteki hafife alınamayacak fiyat artışının birkaç farklı nedeni var.

Türkiye’de geçen sene 4.8 milyon ton patates üretildi. Bu miktarın yaklaşık yüzde 5’i ise ihraç ediliyor. Ancak, Gürcistan’ın ‘patates hastalığı’ nedeniyle mart ayından itibaren geçici olarak Türkiye’den patates ithalatını askıya alması, depolarda ürün birikmesine ve bu ürünlerin bir kısmının da ekonomik değerinin zamanla yok olmasına yol açtı.

Türkiye’nin patates ambarlarından Nevşehir ve Niğde’deki depolarda bulunan 350-400 bin ton patatesin mart ayından sonraki süreçteki akıbetinin gelişmeler neticesinde tatsız sonuçlanması da, geçen yıl kaydedilen yüksek üretim rakamının tüketiciye fiyat avantajı olarak yansımasının önüne geçti.

Patatesteki olumsuz tablo sadece ihracatla sınırlı değil. Petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki yükselişe paralel olarak çiftçinin artan giderlerinin de haziran ayında tüketiciye yansıdığı ifade ediliyor.

Soğan fiyatları ise bir ayda yüzde 212 artışla 6.5 lirayı buldu

onion ile ilgili görsel sonucu

Patatesteki durum, soğanda da benzer şekilde. Mayıs ayında kilosu İstanbul halinde 1 ile 1.6 lira arasında değişen fiyatlardan satılan soğanın, haziran ayı itibarıyla ise fiyatı 3 ile 5 liraya kadar çıktı.

Bundan bir yıl önce soğanın kilogramının halde 60 kuruş ile 1 lira arasında alıcı bulduğu göz önüne alındığında, bir yıllık farkın yüzde 400 olduğu görülüyor. 1 aylık fiyat artışı da yüzde 212 seviyesinde. Fiyatlardaki artış, 1 kilogram soğanın market raflarında 6.5 liradan tüketiciyle buluşmasına neden olmuş durumda.

Çiftçi birliklerine göre yağışların etkisi

yağmur yağış MUSTAFA OZDABAK/ISTANBUL,(DHA)

Yıllar içindeki üretim miktarına bakıldığında, fiyat artışının ürün yetersizliğinden kaynaklanmadığı gözüküyor.

TÜİK verilerine göre, 2015 yılında 1 milyon 879 bin ton seviyesinde gerçekleşen soğan üretimi, 2016 yılında artarak 2 milyon 121 bin ton seviyesine ve 2017 yılında yine bir artışla 2 milyon 131 bin tona çıktı.

TÜİK’e göre 2 yıl içinde soğan üretiminden elde edilen miktar aynı olsa da, ekili alan sayısının azaldığı görülüyor.

onion ile ilgili görsel sonucu

2016 yılında 604 bin dekarlık alana soğan ekilirken, 2017 yılında bu rakam 576 bin dekara düştü.

Fiyatlardaki yükselişi ele alan çiftçi birliklerine göre de, soğanın fiyat artışını yıl başından beri devam eden sağanak yağışlar ve dolu gibi hava şartları tetikledi.

[Via Habertürk, Onedio]