Parlamento ‘Partigate’ raporuna göre Boris Johnson tecrit partileri hakkında yalan söyledi

LONDRA – İngiliz milletvekilleri tarafından yapılan bir soruşturma, Boris Johnson’ın başbakan olarak görev yaptığı sırada, şiddetli salgın kilitlenmeler sırasında Downing Caddesi 10’da sık sık alkollü partiler hakkındaki soruları yanıtlayarak Avam Kamarasını “kasıtlı olarak yanılttığı” sonucuna vardı. Devlet.

Johnson’ı bir yıldır soruşturan Parlamento Ayrıcalıklar Komitesi tarafından Perşembe günü yayınlanan bir raporda, eski başbakanın Parlamentoyu bir değil iki kez bilerek yanılttığı ortaya çıktı.

Milletvekilleri, Johnson’ı “komiteye karşı bir taciz ve sindirme kampanyasında suç ortağı olmakla” suçladı.

Johnson, geçen hafta komite raporunun bir taslağını gördükten sonra “hemen geçerli olmak üzere” Avam Kamarası’ndan istifa etti.

Johnson, yakın tarihte meslektaşlarını kasten yanlış yönlendiren ilk İngiliz liderdi. Avam Kamarasında yalan söylemek, Westminster’dan uzaklaştırma veya ihraç edilmeye yol açabilecek ciddi, potansiyel olarak kariyeri sona erdiren bir suç olarak kabul edilir.

Geçen hafta komite, Johnson’ın parlamentodan istifa etmemesi halinde 90 günlük bir askıya alma önermeye hazırlandı; bu, onun milletvekili olarak geri çağrılmasına yol açabilecek önemli bir çağrı.

Johnson’ın istifası, Uxbridge ve South Ruislip seçim bölgesinde özel bir seçime yol açarken böyle bir cezayı engelledi.

Boris Johnson ‘katılım’ nedeniyle milletvekilliğinden istifa etti

bir kabarcıkta 1.700 kelimelik rapor Perşembe günü, Johnson raporu “iğrenç” ve sonuçlarını “mutlak sıkıntı” olarak nitelendirdi.

Johnson, “Yalan söylemiyorum” iddiasında bulundu ve “kovulduğu için şok ve dehşete düştüğünü” söyledi.

“Brexit’in intikamını almak ve nihayetinde 2016 referandum sonucunu tersine çevirmek için bir cadı avının sürdüğünü düşünen tek kişi ben değilim” diye yazdı.

Johnson’ın saldırısı, komitedeki kendi muhafazakar partisinden milletvekillerinin çoğunluğu tarafından engelleniyor.

Ayrıcalıklar Komitesi raporunda, eski milletvekillerinin görevden ayrıldıktan sonra parlamentoya daha kolay erişmelerini sağlayan Johnson’ın Westminster’a erişiminin engellenmesini de tavsiye etti.

READ  Jill Biden, NCAA kazananlarını (ve kaybedenlerini) Beyaz Saray'a davet ederek tökezliyor

Böyle bir yasak yakında olsaydı, bir meslektaşı Johnson’ı konuk olarak imzalayabilirdi, ancak eski başbakan ve Muhafazakar Parti’nin eski lideri artık bir 80’den kaçınmak zorunda kaldığı için, bu önemli bir azarlama ve ne kadar düştüğünün bir işareti. – 2019’da parlamentoda sandalye çoğunluğu.

Johnson’ın başbakanlığı, sözde “Partigate” skandalıyla gölgelendi – pandemi kısıtlamalarının çoğu sosyalleşmeyi engellediği ve insanların cenazelere katılmasını engellediği bir sırada gerçekleşen bir dizi hükümet toplantısı. Johnson, şu anki Başbakan Rishi Sunak olan eşinin ev sahipliği yaptığı bir doğum günü kutlaması olan bir partiye katıldığı için polis tarafından para cezasına çarptırıldı.

Boris Johnson ve personeli kaç tane tecrit partisine katıldı? İşte bir rehber.

Ancak Johnson’ın başını belaya sokan sadece partiler değildi – partilerden herhangi birinin yer alıp almadığı ve eğer öyleyse, onların kuralları çiğnediğini bilip bilmediği konusunda Parlamento’ya verdiği yanıtlardı.

Muhalefetin tepkisi sert oldu.

Liberal Demokratların lideri Ed Davey, Johnson’ı “yalancı ve kanunları çiğneyen” olarak nitelendirdi.

Davey, “Halka tamamen kayıtsız davrandı,” diye tweet attı.

Ayrıcalıklar Paneli uzun raporunda şöyle yazdı: “Yukarıda, Bay Johnson’ın Meclisi kasten yanıltarak ciddi bir aşağılama yaptığı sonucuna vardık. Bu hakaret en çok hükümetin en kıdemli üyesi olan Başbakan tarafından yapıldı.

Komite şöyle devam etti: “Bir Başbakanın Meclisi kasten yanılttığına dair bir emsal bulunmamaktadır. Meclis’i yanılttı ve Meclis ve halk için büyük önem taşıyan bir konuda bunu tekrar tekrar yaptı.

10 Downing ve Checkers’ta, başbakanın kır evinde partiler basın tarafından ifşa edildikten sonra – en az 16 kişi vardı ve artıyordu – Johnson parlamentoya ilk olarak “rehberliğe tamamen uyulduğunu” söyledi.

Daha sonra, bazı yönergelerin ihlal edilmiş olabileceğini düşündüğünü, ancak kurallar uyarınca izin verilen toplantıların uygun iş etkinlikleri olduğunu söyledi.

READ  Elon Musk antisemitizmi reddediyor, George Soros saldırıları ikiye katlıyor

Perşembe günü, Johnson’ın bilerek yalan söylediğine dair hiçbir “kanıt” olmadığını söyledi ve grubun “tartışmasının hızlandırılabileceğini” sözlerine ekledi: “Bu resme bakın – elinde gözlüklü Boris Johnson. Olayın yasa dışı olduğunu biliyor olmalı.” .Yalan söyledi.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir