Paris’te doğalgaz patlaması şehir merkezinde yangına neden oldu

Abdulmonam Eassa/AFP/Getty Images

21 Haziran 2023’te Paris’in 5. bölgesindeki bir binaya itfaiye çağrıldı.


Paris
CNN

Merkez bölgede yangın gazı patlaması Paris Çarşamba öğleden sonra en az 29 kişi yaralandı ve yüzlerce itfaiyeci olay yerine geldi.

Paris polis şefi Laurent Nunez gazetecilere verdiği demeçte, şehrin beşinci bölgesindeki Rue Saint Jacques yakınlarındaki olay yerine yaklaşık 270 itfaiyecinin gönderildiğini ve yangının kontrol altına alındığını söyledi.

Polis, CNN’e olayda dört kişinin “ağır şekilde yaralandığını” söyledi ve yetkililer, kurtarma ekiplerinin enkazda kaybolduğuna inanılan en az iki kişiyi aradığını söyledi.

CNN üyesi BFMTV’nin bildirdiğine göre, olayı soruşturan bir Paris savcısı, ilk belirtilerin Paris Amerikan Akademisi’nin bulunduğu binadan bir gaz patlaması geldiğini söyledi.

Olay yerini ziyaret eden Laure Beccuau, müfettişlerin soruşturmalarında yaralıların ifadelerine güveneceklerini söyledi.

Videolara göre patlama ve yangının ardından binanın bir kısmı çöktü. Kurtarma ekipleri yangını söndürmeye çalışırken Çarşamba günü erken saatlerde enkazdan dumanlar yükseldi.

Bir moda ve tasarım okulu olan Paris American Academy, web sitesinde kendisini Fransız başkentindeki “ilk iki dilli tasarım okulu” olarak tanımlıyor.

ABD’nin Ohio eyaletindeki Kent State Üniversitesi, Paris Amerikan Akademisi’ndeki tüm öğrencilerin güvende olduğunu ve patlamanın ardından sorumlu tutulduğunu söyledi.

Patlamanın ardından bölge sakinlerinin de çevre sokaklardaki evlerine dönmeleri yetkililer tarafından engellendi.

Anne adında bir kadın, olay yerindeki bir CNN yapımcısına, patlama meydana geldiğinde dairesinden yaklaşık 500 metre (1.640 fit) uzakta olduğunu söyledi.

“Deprem gibi geldi, camlar birbirine çarpıyordu” dedi.

Komşu bir caddede oturan ve adını vermek istemeyen başka bir kadın CNN’e, patlamadan bu yana kapılarının barikatla kapatıldığını söyledi.

Yerel Belediye Başkan Yardımcısı Edward Siwell daha sonra bir tweet’te hasarın bir gaz patlamasından kaynaklandığını açıkladı.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo Çarşamba günü daha sonra olay yerini ziyaret ederek bir tweet attı, “Öncelikle kurbanlar ve onların sevdikleriyle birlikte düşünüyorum.”

Paris’teki yetkililer, patlamanın ardından müdahale etmek için bir acil servis açtı.

İçişleri bakanlığından basına yapılan açıklamaya göre, Fransa İçişleri Bakanı Gérald Dormanin gezisini yarıda kesecek ve bir konferans için Doğu Fransa’nın Nancy kentinde Paris’e dönecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir