Katolik Kilisesi lideri Papa Francis, katıldığı bir televizyon programında “Şeytan kötülüktür. Milano’daki sis gibi değildir. Yayılan bir şey değildir, bir kişidir” ifadelerini kullandı.

İtalyan Katolik Kilisesi’nin kanalı TV2000’de programa konuşmacı olarak katılan Papa, bir din adamıyla sohbeti esnasında şeytan kavramından bahsetti.

“Şeytan kötülüktür. Milano’daki sis gibi değildir. Yayılan bir şey değildir, bir kişidir” diyen Papa, şeytanla iletişimden kaçınılması gerektiğini söyledi: “Kesinlikle emin olduğum bir şey söylemek istiyorum: Şeytanla diyaloğa girilemez. Şeytan’la diyaloğa girerseniz kaybolursunuz. O bizden daha akıllıdır. Sizi altüst eder, başınızı döndürür ve kaybolursunuz.”

Sponsorlu

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, sunucu Don Marco Pozza’nın “Yani şeytanın bir adı ve soyadı olduğunu mu söylüyorsunuz” şeklindeki soruya Papa “Evet, eminim” yanıtını verdi.

Şeytanın ‘nazik davranarak’ insanların aklına girdiğini belirterek “Eğer ne olup bittiğini vaktinde fark etmezseniz sonu kötü olur” uyarısında da bulundu.

İlk Cizvit ve Latin Amerikalı Papa olan Francis, daha önce de birçok defa şeytandan bahsetmiş, “Yeni nesiller, şeytanın bir mit, bir figür olduğuna, bir fikir olduğuna, kötülük fikri olduğuna inandırıldı. Ama şeytan vardır ve onunla mücadele etmeliyiz” şeklinde konuşmuştu.

2013 yılında Vatikan’da hasta bir kişinin başına dokunarak dua etmesi ‘şeytan çıkarma ayini’ şeklinde yorumlanmıştı.

Geçen hafta ‘Padre nostro’ (Latince: Pater Noster — Babamız) duasında, insanı günah işlemeye yönlendirenin Tanrı olduğu yönündeki ifadelerin yanlış tercüme ürünü olduğunu belirten Papa, “Bizi günaha yönlendiren şeytandır” dedi.

Vatikan uzmanları, Francis’in şeytanın gerçek bir kişi olduğu görüşünün pek çok Katolik için bile şaşırtıcı olabileceğini kaydetti. Francis’in şeytanla ilgili görüşlerinde Cizvit tarikatının eğitimini almasının etkili olduğu aktarılıyor.

[Via Sputnik, TV2000]