Papa 16. Benedict’in cenazesi: Papa Francis, eski papa için Vatikan törenine başkanlık ediyor


Roma
CNN

Papa Francis, selefine saygı duruşunda bulundu Eski Papa Benedict XVI Perşembe günü Aziz Petrus Meydanı’ndaki bir cenaze evinde Vatikan Şehri Lüks ve gelenek ile işaretlenmiştir.

Cenaze, modern zamanlarda bir papanın selefinin cenazesine başkanlık ettiği ilk seferdi. Yaklaşık 600 yıldır istifa eden ilk papa olan Benedict, 31 Aralık’ta 95 yaşında Vatikan’daki bir manastırda öldü.

Yaklaşık 60.000 kişinin oturabileceği meydanda ileri gelenler ve dini liderler sıralandı. CNN üyesi CNN Prima’ya göre, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala katılanlar arasındaydı.

Tören, hüküm süren Papa’nınkine benziyordu, ancak bazı değişikliklerle. Benedict cenaze töreni sırasında fahri papa seçildi ve öldüğünde artık hüküm süren papa olmadığı için bazı duaların dili farklıydı.

Francis Perşembe sabahı ayin yapmaya başladı ve bu sırada yerel saatle 10:00’da (4:00 ET) bir vaaz verdi. Ardından çok sayıda kişi toplu dualara katıldı.

Francis, “Burada toplanan Tanrı’nın sadık halkı şimdi ona eşlik ediyor ve papazlarının hayatını ona emanet ediyor” dedi.

“Mezardaki kadınlar gibi, O’na ölümsüz sevgimizi bir kez daha göstermek için şükran kokusu ve umut merhemiyle geldik. Bunu, O’nun yıllar boyunca bize bahşettiği aynı bilgelik, şefkat ve özveriyle yapmak istiyoruz. Birlikte şunu söylemek istiyoruz: ‘Baba, onun ruhunu ellerinize teslim ediyoruz.’

Francis, “Damadın sadık dostu Benedict, şimdi ve sonsuza dek onun sesini duyduğunuzda sevinciniz tam olsun,” diye ekledi.

Benedict’in tabutu, bazilikadan geçirilerek II. John Paul Mozolesi’ne gömülmek üzere Vatikan kasasına taşınacak.

Mezar, John Paul II’nin cesedinden sonra boşaltıldı ve kalıntıları, kanonlaştırılmasından sonra bazilika içindeki bir şapele taşındı.

Curia Başpiskoposu Georg Conswein (sağdan ikinci) ve merhum Benedict'in uzun süredir özel sekreteri olan müminler toplantıya katılıyor.

Ayin sırasında cenaze töreni sırasında tabutun etrafına Apostolik Odası, Papalık Evi ve Liturji mühürleriyle bir ağ yerleştirilir. Çinko bir tabutun içine bir selvi tabut yerleştirilmiştir.

READ  Aşırı sağcı Vox yeni hükümete katılabilir

Törenin yerel saatle 11:15’te (ET) bitmesi bekleniyor.

Cenaze törenine aralarında İspanya Kraliçesi Sofia ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un da bulunduğu üst düzey ileri gelenlerin yanı sıra ABD’nin Vatikan Büyükelçisi Joe Donnelly’nin de katılması bekleniyor.

Benedict'in tabutu, Aziz Petrus Meydanı'ndan taşındı.
Kardinaller eski papayı anıyor

Benedict, John Paul II’nin ölümünün ardından Nisan 2005’te Papa seçildi. Vatikan’ın kürtaj ve eşcinsellik konusundaki tutumunu yumuşatmak için hamleler yapan ve son yıllarda kiliseyi saran ve bulutlandıran cinsel istismar kriziyle mücadele etmek için daha fazla çaba harcayan Papa Francis’ten daha muhafazakar olarak biliniyor. Benedict’in mirası.

Papa XVI.

Parşömen, “Ruhban sınıfı tarafından çocuklara veya savunmasız kişilere karşı işlenen suçlara karşı kararlı bir şekilde mücadele etti ve Kilise’yi sürekli olarak din değiştirmeye, dua etmeye, kefarete ve arınmaya çağırdı.”

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Dalai Lama dahil olmak üzere siyasi ve dini liderler, onun ölümüne saygılarını sundular.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da dahil olmak üzere yaklaşık 200.000 yaslı kişi, bu hafta başlarında Aziz Petrus Bazilikası’nda eyalette yatarken eski papaya saygılarını sundu.

Benedict’in halk tarafından görülmesi Çarşamba günü, madeni paralar ve madalyalar da dahil olmak üzere görev süresinden kalma eşyaların ve cenaze töreninden önce mühürlü Kıbrıs tabutuna papalık makamına ilişkin bir parşömenin yerleştirildiği samimi bir dini törenle sona erdi.

Francis, Çarşamba günü Vatikan’da yaptığı bir toplantıda selefine saygılarını sundu.

“Benedict XVI’ya saygılarını sunan tarafımıza katılmamızı istiyorum ve büyük bir ilmihal ustası olarak düşüncelerime katılalım” dedi.

“Mesih’e iman sevincini ve yaşam umudunu yeniden keşfetmemize yardım etsin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir