“Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından hakkında kapatma kararı çıkartılan Özgür Gündem Gazetesi’ne polis baskını düzenlendi.

Özel Harekat Polisleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda Özgür Gündem yöneticileri, DİHA ve İMC TV muhabirleri gözaltına alındı. Polis operasyonu sırasında gözaltına alınanların sayısının 23 olduğu belirtiliyor.

özgür gündem

Sponsorlu

GÖZALTINA ALINANLARIN İSİMLERİ:

Özgür Gündem çalışanları; Günay Aksoy, Kemal Bozkurt, Reyhan Hacıoğlu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, İnan Kızılkaya, Zeki Erden, Elif Aydoğmuş, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Sevdiye Ergürbüz, Amine Demirkıran, Bayram Balcı ve Burcu Özkaya.

DİHA muhabirleri; Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar.

imc TV muhabiri Gülfem Karataş ve imc TV kameramanı Gökhan Çetin.

Özgür Gündem Gazetesine Destek vermek isteyen bir okur gözaltıların gerçekleştiği bölgeye gitti
Özgür Gündem Gazetesine Destek vermek isteyen bir okur gözaltıların gerçekleştiği bölgeye gitti

Özgür Gündem’e destek vermek isteyen kişiler gözaltıların yapıldığı bölgeye gitti. Bölgeye gidenler arasında siyasetçiler, gazeteciler ve sanatçılar da var.

Operasyonlar ile ilgili olarak İMC TV’den de bir açıklama geldi. Açıklamada, “Gazetecilik görevini yaparken gözaltına alınan muhabirimiz Gülfem Karataş ile kameramanımız Gökhan Çetin’e yönelik kabul edilemez uygulamayı kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İMC TV CANLI YAYINDAYKEN GÖZALTILAR GERÇEKLEŞTİ

İMC TV Genel Yayın Koordinatörü Eyüp Burç’ta açıklama yaptı:

Demokrasi’ mitingleri yapılan bir ülkede sansür varsa başka bir demokrasiden söz ediyoruz demektir