ABD’de itirafçı olarak ifade veren Rıza Sarraf’ın mahkemede söyledikleri Türkiye gündemine bomba gibi düştü.

Bazı medya kuruluşları tarafından bir kelime dahi söz edilmeyen Rıza Sarraf davası, Türkiye’nin yurt dışında prestij kaybetmesine ve yurt içinde ise 17-25 Aralık tarihlerinde öne sürülen iddiaların üstünün kapatılması ardından bu iddiaların gerçek olduğuna dair beyanların ortaya çıkması bazı siyasetçileri zor duruma düşürebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti ve hükümetten gelen açıklamalarda, Rıza Sarraf’ın itiraflarına ilişkin yapılan değerlendirmelerde, söz konusu iddiaların gerçek olmadığı bunun Türkiye ve Erdoğan’a yapılmış bir ABD komplosu olduğu öne sürüldü.

Sponsorlu

ABD’de görülen Rıza Sarraf davasında adı geçen ve o zamanlarda Ekonomi Bakanı olan Zafer Çağlayan ve AB Bakanı Egemen Bağış’la başlayan itiraf beyanında yeni iddiaların da ortaya atılacağı öngörülüyor.

AK Parti ise bu beyanların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı bir karalama kampanyası olarak kullanıldığını düşünüyor.

Sosyal medya ise ikiye bölünmüş durumda. Rıza Sarraf’ın itiraflarına ilişkin ‘yalan’ değerlendirmesi yapan veya doğru olsa da bunların göz ardı edilebileceğini düşünen kişilerin karşısında bu itirafları çok ciddiye alan kişiler de bulunuyor.

Söz konusu itirafların gerçek olması durumunda Türkiye’de geçmişe yönelik bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Zira, bugün Sarraf’ın beyanlarına göre geçmişte adı geçen kişilere ilişkin iddiaların üstü kapatılmış ve suçluların açığa çıkması önlenmiş olacak.