Unutulmazlar arasında yer alan bir oyuncu olan Tarık Akan’ın oynadığı filmleri derledik.

45 yıl boyunca sinemaya hizmet eden ünlü oyuncu Tarık Akan, 16 Eylül 2016 Cuma sabahı hayatını kaybetmişti. 

Ölünceye kadar 111 film ve 4 dizide rol alan oyuncu, 1982’de Cannes’da ‘En İyi Erkek Oyuncu’ adayı olmuştu. 1985’te Berlin Film Festivali’nde de ‘Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Sözü çok uzatmadan Tarık Akan’ın oynadığı en güzel filmleri sıralayalım:

Sponsorlu

Bizim Aile (1975)

Bizim Aile film görseli

Bizim Aile, 1975 yapımı olan bir Türk filmi. Ergin Orbey’in yönetmenliğini üstlendiği filmde, Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan ve Itır Esen baş rollerinde oynamıştı.

Yol (1982)

Yol filmi görseli

Yılmaz Güney tarafından yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen ve başrol olarak Tarık Akan’ın oynadığı filmdir. Yol filmi, Yılmaz Güney’in en iyi filmi olarak bilinir.

Hababam Sınıfı Serisi (1975)

Tarık Akan: Saygıyı Hakeden Bir Sinema Emekçisi

Yıllar geçse de unutulmayan, Türk sinemasının en çok güldüren filmlerinden olan Hababam Sınıfı’nda da rol alan başarılı oyuncu Tarık Akan bu filmde sinemamızın en önemli isimleriyle bir arada olmuştur.

Bizim Kız (1977)

Gülşen Bubikoğlu ve Tarık Akan

Bizim Kız, yapım ve yönetmenliğini Türker İnanoğlu’nun üstlendiği, Fuat Özlüer ve Erdoğan Tünaş’ın senaryosunu yazdığı 1977 yapımı filmdir. Filmin başrol oyuncuları Gülşen Bubikoğlu ve Tarık Akan‘dır.

Deli Deli Olma (2009)

Deli Deli Olma film görseli

Deli Deli Olma, Tarık Akan’ın rol aldığı en son film olarak bilinir. Çekimleri Kars’ta yapılan film, 93 harbi sonrasında Çar’ın Rusya’dan göçe zorladığı Malakan kavminden Mişka’yı anlatır.