ÖSYM tarafından son 10 yılda yapılan tüm sınavlar masaya yatırıldı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, son 10 yılda gerçekleştirilen sınavların sonuçlarına yönelik detaylı incelemeler yapmak üzere Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi kurduklarını açıkladı.

Özer, yaptığı açıklamada, yeni kurulan Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi ÖSYM tarafından son 10 yılda yapılan tüm sınavları masaya yatıracağını belirtti.

Birimin her bir sınavla ilgili çok sayıda farklı analizi gerçekleştireceğini söyleyen Özer, şunları aktardı:

Sponsorlu

“Bu bağlamda her bir sınav için tüm sınav merkezlerine yönelik derinlemesine olağan dışılık analizi yapılacak. Aynı zamanda biyometrik analiz yaparak bir adayın yerine başka birinin sınava girip girmediğini tespit edebileceğiz. Söz konusu birim, ihbarları değerlendireceği gibi her bir adaya yönelik kapsamlı analizler yaparak olağan dışı bulguları tespit edecek. Birimde, her bir adayın girmiş olduğu aynı tip sınavlarda sınav sonuçları değerlendirilecek ve olağan dışı bir bulguya rastlanması halinde adayların eşdeğer sınava çağrılması için gerekli süreç de yönetilecek.”

“Olağan Dışı Bir Durumda Suç Duyurusu Yapılacak”

Özer, söz konusu birimin ilk olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan soruşturmalara konu sınavları analiz etmeye başladığını vurguladı.

Yapılan analizlerin Kasım 2017 sonu itibarıyla bitirileceğini öngören Özer, “Sonra soruşturma olup olmadığına bakmaksızın son 10 yılın tüm sınavlarının olağan dışılık raporlarını hazırlayacağız. Olağan dışı bir durum tespit edilmesi durumunda suç duyurularında bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Sınavı İptal Edilen Adayların Sayısını Verdi

ÖSYM binası

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, süreçte elde edecekleri verilere bağlı olarak 10 yıllık inceleme süresini de genişletebileceklerini söyledi.

Birime bağlı komisyonların çalışmaları sonucunda şu ana kadar 34 joker aday belirlediklerini söyleyen Özer, sınavı iptal edilen adayların sayısı hakkında da bilgi verdi.

Buna göre Özer, “43 adayın sınav sonuçlarını iptal ettik ve toplam 77 kişi ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca 21 adayı eşdeğer sınava çağırdık. Eşdeğer sınava katılan 6 adaydan 3’ünün sınavı geçersiz sayıldı. Sınav güvenliğine yönelik çalışmalarımız devam ediyor” dedi.