İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, Suriye’de savaşırken ölen ÖSO militanlarının aileleri ile görüştü.

Suriye’deki muhalif gruplar

Aileler, kendilerine para yardımı yapıldığını ve Türk yetkililerin kendilerine vatandaşlık ve ev sözü verdiğini öne sürdü.

Reuters haber ajansında çalışan foto muhabiri Khalil Ashawi, Suriyeli yetkililerle konuştu.

Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun bünyesinde görevli Teğmen Abdullah Halawa saldırılarda ölen Suriyelilere, 9.142 dolar (Yaklaşık 61.000 TL) verildiğini iddia etti.

Halawa ayrıca yaralananlara 15 bin, yaralanarak sakat kalanlara da 30 bin TL verileceğinin söylendiğini aktardı.

Türkiye’nin ölen 65 kişinin yakınlarına yardım yaptığını öne süren Halawa, “Onlara Türkiye vatandaşlığı ve ev de verilecek. Onların feda ettiklerinin karşılığını vermiyor ama yapılabilecek en iyi şey onları böyle onurlandırmak” dedi.

‘Parmak izi karşılığı 60 bin lira verildi’

Abdullah Halawa
Teğmen Halawa

19 yaşındaki oğlu ölen Maamoun Şaban da Teğmen Halawa ile aynı iddiayı dile getirdi. Şaban, “Türk kardeşlerimiz bize çok yardım ediyor. Bize vatandaşlık ve Türk topraklarında ev sözü verdiler” ifadelerini kullandı.

Ajans, Afrin’de ölen üç kişinin akrabalarına, sınıra yakın bir kasabada parmak izi ve belgeler karşılığında 60.000 TL verildiğini aktardı.

‘Eşimin 500 liralık maaşını alıyorum’

Malak al-Sweid isimli 30 yaşındaki kadın da vatandaş olur olmaz Türkiye’ye taşınacağını söyledi. Kocasının Afrin’de bir mayına basarak öldüğünü söyleyen kadın, eşinin maaşı olan 500 TL’yi almaya devam ettiğini kaydetti.

‘Bize vatandaşlık prosedürünün yolda olduğu söylendi’

Suriye’de hayatını kaybeden 20 yaşındaki bir ÖSO mensubunun babası İbrahim Jenbod da, “Türkiye’den gelen nakit, borca girdikten sonra kurtuluş oldu. Bize vatandaşlık prosedürünün yolda olduğu söylendi” dedi.

ÖSO, TL’deki değer kaybından şikayetçi: Maaşlar eridi!

Para

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin desteklediği ÖSO üyeleri TL’nin değer kaybından etkilendiklerini söyleyerek bu durumdan şikayetçi olduklarını ifade etmişti.

Özgür Suriye Ordusu’ndan Ghassan Kinno, maaşlarını TL üzerinden almamaları gerektiğini ifade edip, “Bizim için Suriye poundu almak daha iyi çünkü paramızı Suriye topraklarında harcıyoruz. Ama nihayetinde bizi destekleyenlerin kurallarına uymak zorundayız” şeklinde konuşmuştu.

Kinno şunları söylemişti: “Son dönemde maaşlarımız ÖSO üyesi başına 300-400 Lira civarında seyrediyordu. Ancak son zamanlarda 200 Lira’ya düştü. Lira değer kaybettince şu an maaşlarımız 15 bin Suriye Pound’undan daha az. Türk Lirası çok değer kaybetti, maaşlarımızın miktarı bu yüzden hep değişiyor.”