Türk Lirası’nın diğer para birimleri karşısındaki hızlı değer kaybı yalnızca Türkiye’yi değil, Suriye’de Türkiye’nin genel olarak kontrol ettiği bölgeleri de etkilemiş durumda.

Dinlenen bir ÖSO mensubu

Türk Lirası’nın değer kaybettiği yabancı para birimleri arasında Suriye Pound’u da var.

Bu yüzden Afrin-Cerablus hattında yer alan ve Türkiye’nin kontrolunda bulunan yerlerde esnaf, tıbbi yardım ekipleri ve Türkiye’nin desteklediği ÖSO üyeleri durumdan etkilendiklerini söyleyerek bu durumdan şikayetçi olduklarını ifade ediyor.

Özgür Suriye Ordusu’ndan Ghassan Kinno şunları söylüyor: “Son dönemde maaşlarımız ÖSO üyesi başına 300-400 Lira civarında seyrediyordu. Ancak son zamanlarda 200 Lira’ya düştü. Lira değer kaybettince şu an maaşlarımız 15 bin Suriye Pound’undan daha az. Türk Lirası çok değer kaybetti, maaşlarımızın miktarı bu yüzden hep değişiyor.”

Türkiye, Suriye’de kontrol ettiği bölgelerde sağlık ve eğitim hizmetlerini destekliyor. Yerel polisleri de eğiten Türkiye, bu bölgelerdeki muhalif grupların düzenli bir askeri güç haline gelmesini de sağlıyor.

Bölgedeki esnaf ve işadamları da Lira’nın değer kaybından etkilendi. Toptancılar günde 2-3 bin Dolar kazanırken, şimdi kazançları bin Dolar’ın altına düşmüş durumda.

Esnaf, bayramda bile piyasanın canlanmadığını söylüyor.

‘SAVAŞÇILARA MAAŞLARI BİR HAFTA ZOR YETİYOR’

Azez’de bulunan ÖSO üyesi Hasan Kinno ise Türkiye’den aldığı maaşını şöyle yorumladı: “Türk lirası Suriye poundu karşısında değer kaybetmeye başladığında maaşlarımız değersiz hale geldi. Savaşçı maaşını alıyor ve pazara gidiyor… ve maaş bir hafta zor yetiyor. Şu an tanıklık ettiğimiz durum bu. Durum çok zor ve bir çözümü yok.”

‘TL İLE MAAŞ ALMAYALIM’

özgür suriye ordusu öso

Kinno, maaşlarını TL üzerinden almamaları gerektiğini ifade edip, “Bizim için Suriye poundu almak daha iyi çünkü paramızı Suriye topraklarında harcıyoruz. Ama nihayetinde bizi destekleyenlerin kurallarına uymak zorundayız” şeklinde konuştu.

‘KAYBIMI KİM TAZMİN EDECEK?’

Bir tıbbi yardım kuruluşundan TL ile maaş alan yardım görevlisi Muhammed Şeyko ise maaşının geçmişte ayda 525 dolara tekabül ettiğini belirterek, “Maaşım yaklaşık 100 dolar azaldı. Bu kaybı kim tazmin edecek? Fiyatları yükselten tüccarlar mı? Yoksa bana maaş veren kurum mu?” dedi.