Celal Talabani’nin Süleymaniye’de düzenlenen cenaze törenine katılan HDP’li Osman Baydemir, “Bütün devletler oradaydı, ancak Ankara orada değildi. Bir kez daha Kürt halkının dostu ve düşmanı ortaya çıktı” dedi.

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani için Cuma günü gerçekleştirilen cenaze törenine katılmıştı. Baydemir, Diyarbakır’da kurulan taziye evini de ziyaret etti.

Celal Talabani’nin hayatı

Sputnik’te yer alan habere göre, Eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’ın da bulunduğu taziye evinde söz alan Osman Baydemir, Talabani’nin 40 milyon Kürt’ün ‘amcası’ olduğunu belirtti.

Bütün Kürtlerin, Celal Talabani için yas tuttuğunu söyleyen HDP’li Baydemir şunları söyledi:

Sponsorlu
  • “Her yaşam, bir gün hayata veda edecektir. Kimi yaşamlar dolu dolu geçer. Mam Celal’in yaşamı da dolu dolu geçen bir yaşamdır.
  • Gözlerimizle gördük ki milyonlarca Kürt, Mam Celal için yas tuttu. Bizim açımızdan da tarihi bir gündü. Eğer iyi günde milyonlarca insan bir aradaysa bu millet olduğunun göstergesidir. Eğer milyonlarca insan hep birlikte yas tutuyorsa bu millet olduğunun en büyük göstergesidir.
  • Amed, Mahabad, Kamişlo, Süleymaniye, Kobani aynı yas içinde. Mam Celal böyle bir miras bıraktı bize. Mam Celal’in bize bıraktığı birlik mirasını sağlayacağız” dedi.

Talabani’nin cenaze töreninin ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) çeşitli temaslarda da bulunduklarını söyleyen Baydemir, ‘bağımsızlık referandumu‘ sonrası Türkiye’nin yaptırım kararlarından sonuç alınmayacağını söyledi.

Celal Talabani’nin cenaze töreni [via REUTERS/ Ako Rasheed]
Halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Baydemir sözlerine şöyle devam etti:

  • “Kürt halkını açlıkla terbiye etmek isteyenler amacına ulaşamayacaktır. Tehdit, zorbalıkla ve baskılarla sonuç alınsaydı Enfal’de, Halepçe’de, Koçgiri’de sonuç alınırdı. Bu tehditler sonuçsuzdur.
  • Kürt halkının iradesi ne olursa olsun bütün dünya saygı göstermelidir. Bölge kentlerinde Mam Celal için taziye kuranlara şükranlarımızı sunuyoruz. Mam Celal’in hayallerine sahip çıkacağız ve Kürt birliğini sağlayacağız. Bütün devletler oradaydı, ancak Ankara orada değildi.
  • Bir kez daha Kürt halkının dostu ve düşmanı ortaya çıktı. Kürt halkının ölümsüzlerini bir kez daha selamlıyorum. Kürt halkı için özgürlük, demokrasi ve huzur diliyorum” dedi.