Yeni yıldan itibaren adil kullanım kotası internet sağlayıcıları tarafından kaldırılacak. Ancak 15 Ocak tarihinden itibaren akıllı cep telefonundan internet paylaşımı yapmak ücretli hale geliyor.

Turkcell, 15 Ocak 2019’dan itibaren mobil internetini kişisel erişim noktası (hotspot) üzerinden paylaşan kullanıcılardan 9 TL ücret alacak.

Turkcell, akıllı telefonunuzdaki mobil veriyi paylaşma özelliğine kota ve ücret getireceğini bir mesajla duyurdu.

Sponsorlu

Turkcell’in yeni tarifesini duyurduğu mesajda şu ifadelere yer verildi:

“15.01.2019’dan itibaren mobil internet paylaşımlarınız aylık 9 TL ile ücretlendirilecek. Hem faturalı hem de faturasız bireysel ve kurumsal tüm müşterilerden paylaşımla beraber 9 TL ücret alınıp, karşılığında paylaşımda kullanabilecek 2 GB internet paketi tanımlanacaktır.”
Turkcell’in müşteri destek hattından edinilen bilgiye göre bu ek paket 30 gün geçerli olacak.

Bu süre sonunda paylaşım yapılırsa, aboneye tekrar 9 TL ücret yansıtılacak. 2 GB’lik paket, bu süre içinde sadece paylaşım için kullanılabilecek.

Müşteriler, bu 2 GB dışında, mobil internet paketlerindeki mevcut datalarını da paylaşmaya devam edebilecek. Ancak telefonlardan Hotspot (tethering) olarak yapılan paylaşımlarda bu ücret alınacağı için mevcut paket veya ek 2 GB’lik paket fark etmeksizin, mobil internet paylaşımı yapılması durumunda 9 TL’lik ücret anında yansıtılacak.