Milyonlarca öğrenci okulların ne zaman açılacağını merak ediyor. Peki okullar ne zaman açılacak? Bakanlık 2017-2018 eğitim öğretim yılı takvimini yayımladı.

Lise, ilkokul ve ortaokul öğrencileri için okulların başlama tarihleri belirlendi. Takvimde yer alan tarihlere göre 1. dönem yarıyıl tatili, 22 Ocak 2018 – 2 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. 2. dönem ise 5 Şubat 2018 Pazartesi başlayacak.

ders

Yeni eğitim öğretim yılında müfredata yenilikler eklendi.Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ankara Başöğretmen Salonu’nda yeni müfredatı açıkladı.

Verilen bilgilere göre, yeni müfredat bu sene 1., 5. ve 9. sınıflarda uygulamaya konulacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz

Kurban Bayramından kısa süre sonra okullar açılacak. 2017-2018 eğitim öğretim yılı 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 19 Ocak 2018 Cuma günü sona erecek.

Yeni Müfredatı İle İlgili Bakan Açıklama Yaptı (2017-2018)

Bakan Yılmaz açıklamasında; ” Çağın gereği, ferdin ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda müfredatı yeniledik. Müfredat; öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşleri alınarak yenilendi. İlkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, İmam Hatip Liseleri düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı müfredat yenilenmiştir.

Yenilenen müfredatların sade ve anlaşılır olmasına dikkat edilmiştir. Öğrencilere kazandırılması hedeflenen  beceriler belirlenirken derslerin tabiatı dikkate alınmıştır.

Müfredatlar yenilenirken farklı kültür ve medeniyet havzalarının katkıları belirginleştirilmeye çalışılmıştır. Yenilenen müfredatlarda sadeleştirme ve yoğunluğun azaltılması ön planda tutulmuştur. Müfredat uygulanırken her türlü farklılığı kapsayıcı ve hassasiyeti koruyucu olmaya odaklanılmıştır. Yapılan saha çalışmalarına ve anketlere yüz bine yakın öğretmen ve veli katıldı. Müfredatı yenilerken çoğulcu bir yaklaşımı esas aldık.

Bu müfredat, şu ana kadar yapılmış en demokratik, en katılımcı, en çoğulcu müfredattır. Eğitimde kalite, bizim tek hedefimizdir. 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Millî Birlik Günü, yenilenen öğretim programlarımızda yer alacak.” dedi

Öğrenci
Okulda eğitim gören bir öğrenci

Cihat Konusu Yeni Müfredatta Var Mı?

Bakan Yılmaz, şöyle devam etti: “Cihat bizim dinimizde bir unsur bu nedenle din dersinde ve temel dini bilgilerde cihat vardır. Bundan rahatsız olmaya gerek yok aksine vermesek talep gelmesi gerekirdi. Kırmak dökmek savaşmak cihadın içine girmez ama vatan koruması gerekiyorsa girer, cihadın ne olduğu ve ne olmadığının öğretilmesi görevi de bize düşer. Yeni müfredatta FETÖ, PKK ve DEAŞ kavramları da yer alacaktır.”

Bakanın açıklamasına göre Evrim teorisi konusu da müfredattan çıkarıldı. Orta öğretimde öğrencilerin seviyelerine göre ders verildiğini belirten Bakan Yılmaz, evrim teorisinin öğrencilerin ‘yeterli felsefi alt yapıya sahip olmaması’ nedeniyle üniversitede görüleceğini açıkladı.

TEOG Sınavı Hakkında Bilgilenin!

İlkokul ve ortaokul öğrencilerini ilgilendiren TEOG sınavı hakkında hazırladığımız içeriğe göz atmanızı öneririz.