Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Bakanlar Kurulu sonrasında ilan edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL ile ilgili karar, Başbakanlık tezkeresiyle TBMM’nin onayına sunuldu. Ve yapılan oylamada OHAL kabul edildi.

Erdoğan’ın açıklamasından sonra kafalarda soru işaretleri oluşmaya başladı. Peki ilan edilen OHAL yarından itibaren yürürlüğe girecek mi? Sokağa çıkma yasağı var mı?

tbmm genel kurulu
TBMM

Olağanüstü hal ile ilgili düzenlemeler, TBMM İçtüzüğünün 126. maddesinde açıkça belirtiliyor. Buna göre, Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL, Başbakanlık tezkeresiyle TBMM’nin onayına sunulması bekleniyor. Meclis Genel Kurulunda tartışılacak OHAL kararına muhalefet cephesinden ilk tepkiyi CHP gösterdi.

Sponsorlu

Siyasi partiler tarafından önergelerin verilmesi için en az 20 milletvekilinin imzası ile görüşme sırasında olması gerekiyor. Oylamadan önce önerge sahibi parti sözcüsü 5 dakikayı geçmemek üzere söz alabilecek.

Ayrıca OHAL süresince, Bakanlar Kurulu, olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda, kanun hükmünde kararnameler çıkarabilecek. Bu kararnameler, Resmi Gazetede yayımlanıp aynı gün içerisinde TBMM’nin onayına sunulacak.

polis tank-min
Polis, TSK’ya ait bir tankın üzerinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan OHAL ilanını açıklarken demokrasiden taviz verilmeyecek ifadesini kullanmıştı. Oysa OHAL ilan edilen yerlerde temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması söz konusu. Erdoğan bununla ilgili düzenlemeler yapılacağını ve TBMM’nin bazı durumları değiştirebileceğini vurgulamıştı.

Haberimizin başında belirttiğimiz ‘ilan edilen OHAL yarından itibaren yürürlüğe girecek mi’ ‘Sokağa çıkma yasağı var mı’ sorularına cevap olarak:

Hükümet cephesinden bir takım açıklamalar geldi. Başbakan Binali Yıldırım, “Alınan bu karar halkımızın gündelik hayatına yönelik olmayıp, devletin mekanizmalarının düzenli ve hızlı işleyişine yöneliktir. Meydanlara inin, meydanı bırakmayın. Çağrımıza verilen cevap darbenin önlenmesinde en büyük gücümüz olmuştur.” ifadesini kullandı.

getty images
Özel hareket binasına yönelik saldırılar sonucu harabeye dönen bina önünde öz çekim yapan bir kişi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise, “Günlük hayatı olumsuz etkilemeyecek şekilde paralel yapıyla mücadele amacıyla uygulanacak bir durumdur” dedi.

Yani; OHAL yarından itibaren yürürlüğe girecek fakat sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak. Bununla ilgili bazı düzenlemeler TBMM tarafından yapılacak.