Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün aydınlanmadan okula gitmelerinin engellenmesi için bir genelge yayınladı. İllerdeki okul başlama saatleri buna göre ayarlanacak.

Okulların açılmasına çok az bir süre kala akıllarda okullar saat kaçta başlayacak soruları çoğaldı. Geçtiğimiz sene sabahın erken saatlerinde öğrencilerin okula gitmesi çok fazla eleştirilere neden olmuştu. Hem erken saatlerde hem de karanlık bir havada yola çıkan öğrencilerin velileri bu durumdan şikayetçiydi.

Okullar Saat Kaçta Başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 Eylül tarihinde, yeni öğretim yılında okul servislerini de ilgilendiren bir genelge yayınladı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz adına Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu imzasıyla yayınlanmış olan genelgenin 4. maddesinde, “2017/2018 eğitim-öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceğinin göz önünde bulundurulması” istendi.

Bundan dolayı, “Taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi” talimatı verildi. Tüm valiliklere gönderilen genelgede her ilin kendi iklim ve coğrafi koşullarının dikkate alınması ve ilk ders başlama saatinin gün aydınlandıktan sonra olacak şekilde ayarlanılması istendi.

Sponsorlu

Okula giriş ve servis saatlerinin valilikler tarafından belirlenmesi gerektiği vurgulandı. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; Genelgede akşam çıkış saatiyle ilgili herhangi bir bilgi yer almadı.

İstanbul Valiliği bu seneye yönelik yeni bir adım atarak, ilçe milli eğitim müdürlükleri yanında kaymakamlıklara ve ilçe emniyet müdürlüklerine de gönderilen yazıyla ikili eğitim yapan okullarda derslerin saat 08.00’den önce başlatılmaması talimatı verdi. Yeni uygulama tekli eğitim yapan okulları memnun ederken ikili öğretim olan kurumlarda ders çıkış saati 19.00’u bulacak.

İstanbul Valiliği’ndeki yetkililerden alınan bilgilere göre, geçen sene başlanan yaz saati uygulaması ardından velilerin şikayetleri üzerine bu karar alındı.