FETÖ iddianamesinde, Öcalan’ın öldürülerek Türkiye’de bir iç savaş planladığı yer aldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak 2 general ve 2 albayla hakkında hazırladığı soruşturma iddianamesinde, tutuklulardan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Kurmay Albay Ali Durmuş’un Eskişehir’de görevli Pilot Yüzbaşı Yavuz İstek’i arayarak “Öcalan’a operasyon yapılacağını” söylediği ifade edildi.

Abdullah Öcalan
[Fotoğraf via Getty Images]
Hürriyet’ten Felat Bozarslan’ın haberine göre, iddianamede, FETÖ örgütünün, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın öldürülerek Türkiye’de bir iç savaş çıkarılmasını planladığı önü sürüldü.

Sorgu esnasında ‘Öcalan’a suikast’ iddiası sorulan Albay Ali Durmuş, “PKK elebaşına yönelik bir operasyonla ilgili Yavuz İstek’e bir beyanım olmadı. Böyle birşey zihnimden dahi geçmedi” sözlerini kullandı.

Pilot Yavuz İstek, ise ifadesinde 12 Temmuz günü Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliğinde görevli Albay Ali Durmuş’un askeri hattan telefonla kendisini aradığını belirterek, “PKK terör örgütü liderine yönelik bir operasyon yapılacağını, benim de birikimimden yararlanmak istediklerini söyledi” cümlesini kurdu.

Öcalan’a suikast başarılı olsaydı darbe girişiminde bulunanların iç savaş planı Türkiye’de işlemiş olurdu.

İddianame savcısı, Albay Ali Durmuş’un ‘Öcalan’a suikast planı için Pilot Yavuz İstek’i arayarak özel görev olduğunu söyleyip Diyarbakır’a çağırdığını, 15 Temmuz gecesi ise bir F-16’yı gasp etmesini sağladığını söyledi.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise 15 Temmuz günü darbe girişimin yaşandığı gece ile ilgili ellerinde bir bilginin var olduğunu söylemişti.

Detaylara bu haberimizden ulaşabilirsiniz.