Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, TİB’in kapatılarak BTK’ya devredildiğini, 2010 KPSS’de soruları çalarak memur olanların ihraç edileceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un açıklaması şöyle:

“Bakanlar Kurulu’nda iki kanun hükmünde kararname gündeme gelmiştir. Bunlardan biri olan 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de öncelikli olarak bazı bakanlıklarımız ve kurumlarımızdan gelen, kamu personeli olma vasfını yitirmesi gereken yani FETÖ’cü olduğu tespit edilen kişilerle ilgili düzenlemedir. Dışişleri, Sahil Güvenlik, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere çeşitli kurumlardan gelen liste bugünkü KHK ile yayınlanarak yürürlüğe girecek ve bu listede ismi geçen FETÖ mensupları devlet memuriyeti vasfını kaybedeceklerdir. Bu KHK çerçevesinde görevden alınanların unvan ve meslek adlarını kullanmaları da mümkün olmayacaktır.”

Sponsorlu

ösym kpss-minPEKİ KPSS 2010 SINAVINDA HAKKIYLA KAZANANLAR NE OLACAK?

Bakanlar Kurulu ardından Numan Kurtulmuş’un açıklamalarına göre, 2010 KPSS’de soruları çaldıkları ve bu şekilde devlet memuriyetine girdikleri tespit edilenler, devlet memuriyetinden ihraç edilecekler. Ancak 2010 KPSS’ye girmiş olup yapılan soruşturmalar sonucunda gerçekten hakkıyla devlet memuriyetine girdiği tespit edilenlere ise hiçbir şey olmayacak.

14155EMEKLİLİK YAŞI 75’e ÇIKARTILDI

Kurtulmuş ayrıca açıklamada, “2006 sonrasında kurulan 41 üniversitemizdeki öğretim üyelerinin emeklilik yaşı 67’den 72’ye çıkartılmıştı. Şimdi bu üniversitelerimizdeki emeklilik yaşını 75’e çıkartıyoruz.” ifadelerini de kullandı.