ABD’li düşünür Noam Chomsky, Suriye’deki savaşta gelinen noktada Kürtlerin kurduğu bölgenin saldırılara karşı korunması gerektiğini belirtti.

Chomsky, bunun için bölgedeki Amerikan varlığının sürmesi gerektiğini söyledi.

ABD’li dil bilimci, filozof, siyasî eleştirmen, tarihçi ve yazar Noam Chomsky, ‘Kürtleri korumak için ABD’nin Suriye’de kalması gerektiğini’ söyledi.

Chomsky, ABD’nin Suriye’de varlık göstermesinin Suriyeli Kürtlere yönelik bir saldırıya karşı caydırıcı olacağı görüşünü savundu.

‘ESAD KAZANIYOR’

ABD’de yayın yapan muhalif internet sitesi The Intercept ile söyleşisinde, Chomsky’ye Suriye’deki son duruma ilişkin görüşleri soruldu.

‘Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ülkede yaşananların büyük kısmından sorumlu olduğunu ve bu durumun meşrulaştırılamayacağını’ belirten Chomsky, ‘Suriye muhalefetinin de ilk aşamalardaki demokratik, laik ve saygın konumundan uzaklaşarak cihatçı unsurlar tarafından ele geçirildiğine’ dikkat çekti.

‘KÜRTLER DÜZGÜN İŞLEYEN BİR BÖLGE KURDU’

“Mevcut durumda Esad savaşı büyük ölçüde kazandı” cümlesini kuran Chomsky, sözü Kürtlere getirerek şöyle devam etti: “Diğer mühim mesele, Kürt bölgelerinin – Rojava’nın – statüsü. Bence, ABD’nin Kürt bölgelerine karşı bir saldırıyı caydıracak bir varlık sürdürmesi mantıklı. Onlar [Kürtler], Suriye’de birçok düzgün unsurla işleyen bir toplumu sürdürmekte başarılı olan tek bölgeye sahip. Ve acı düşmanları Türkler veya katil Esad rejimi tarafından bir saldırıya uğramalarını engellemek için gereken her şeyin yapılması gerektiğini düşünüyorum.”

‘KÜÇÜK BİR AMERİKAN VARLIĞI CAYDIRMAK İÇİN YETERLİ’

Chomsky söyleşinin devamında, Amerikan yönetimi gibi büyük güçleri insani ilkelerin yönlendirmediğini söylese de, “Bu durum, ABD’nin kısmen küçük bir varlık göstererek Suriye’deki Kürtlere karşı saldırıları engelleyebileceği gerçeğini değiştirmiyor. Böyle bir saldırı, Suriye’nin düzgün bir şekilde işleyen tek bölgesini yok edebilir” dedi.